Oslava krásy německého jazyka: Dlouhou noc krátkých textů čeká již osmé pokračování

pátek 5. dubna 2013 7:59

2013-04-05 dlouha noc krtextuUž i ti, kdo němčinou v Opavě nevládnou, znají „Lange Nacht der kurzen Texte“. Zásluhu na tom má oddělení germanistiky Ústavu cizích jazyků Filozoficko-přírodovědecké fakulty, jež se pravidelnému a bez omezení otevřenému setkávání studentů, pedagogů a dalších libovolně příchozích s německými texty věnuje už od jara 2009. Myšlenka se ujala a zakořenila.

V pořadí už 8. vydání Dlouhé noci krátkých textů hostí 9. dubna Klub Art Obecního domu v Opavě, jehož prostory se i tentokrát od 19.30 hodin bezpochyby zcela zaplní. Aktivních účastníků, tedy účinkujících, ale též jejich posluchačů totiž stále přibývá a pořadatelé budou zřejmě brzy nuceni uvažovat o tom, kam se v případě, že kapacita Klubu Art všechny zájemce neuspokojí, přesunou.

„Dlouhá noc“ začínala v univerzitním klubu Arma v suterénu hlavní univerzitní budovy Na Rybníčku a její květnová premiéra před čtyřmi lety zůstane v análech pracoviště opavských germanistů zapsána natrvalo jako počátek nové aktivity hledající, a jak se ukazuje, úspěšně nacházející, kontakt s širší veřejností. Němčina ho nutně potřebuje, a to jak v souvislosti se zájmem mladých lidí ji studovat a posléze se jí třeba živit, tak v přímém vztahu k jejímu alespoň základnímu poznání a osvojení si nejdůležitějších komunikačních dovedností. Proto se vedoucí oddělení germanistiky Ústavu cizích jazyků (ÚCJ) PhDr. Gabriela Rykalová, Ph.D., i z titulu členství v předsednictvu Svazu germanistů ČR, intenzivně věnuje prezentaci možností studia němčiny nejen přímo na naší univerzitě, ale již mnohem dříve, od základního školství počínaje. „V tom mi moc pomáhají iniciativy kolegyně Mgr. Jany Nálepové, Ph.D., odvíjející se pod heslem Deutsch ist super,“ přiznává.

Blížící se „Lange nacht“ se tentokrát koná s myšlenkou na zakladatele opavského pracoviště germanistů na Slezské univerzitě, jímž byl obecně respektovaný prof. PhDr. Zdeněk Masařík, DrSc., čestný předseda Svazu germanistů a iniciátor kontaktů naší univerzity s Julius-Maximilians-Universität Würzburg. „V březnu si připomněl své pětaosmdesátiny a považuji si za čest, že budeme moci v Klubu Art veřejně doložit, že v Opavě nezůstává zapomenut. Rektor prof. PhDr. Rudolf Žáček, Dr., mu totiž k tomuto životnímu jubileu udělil pamětní medaili Slezské univerzity,“ konstatuje s radostí dr. Rykalová.

Setkání s německy psanými texty, které se zrodilo z iniciativy tehdejší rakouské lektorky ÚCJ Mag. Angeliky Enne a jejího německého a rovněž v Opavě působícího kolegy Dr. Thomase Schneidera, už přilákalo leckoho. „Byl při něm s námi Ital i Američan, nechyběli studenti a jejich pedagogové z Ostravské univerzity,“ vypočítává dr. Rykalová. „Jejich pořádání se nám daří a za sebe mohu potvrdit, že jde pokaždé o velmi kvalitní zábavu, ale i poznání, protože nejeden z účastníků se dokonce odváží interpretovat svou vlastní tvorbu,“ prozradila závěrem germanistka, jež své působení na Slezské univerzitě považuje víc za poslání než povolání.

Foto: Ilustrační snímek z dosud poslední Dlouhé noci krátkých textů konané v Klubu Art Obecního domu v Opavě 16. října 2012