V tvorbě Jindřicha Štreita patří dnes Vítkovice k velkým tématům. Umělec jim dokázal porozumět až na dřeň
Unikátní multifunkční prostor v ostravské oblasti Dolní Vítkovice se teď začíná o své další návštěvníky ucházet i výstavní činností. V galerii Gong ji 9. dubna zahájila vernisáž výstavy děl prof. Mgr. Jindřicha Štreita, kmenového pedagoga Institutu tvůrčí fotografie (ITF) Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě, která uvedl jeho kolega, vedoucí ITF prof. PhDr. Vladimír Birgus.
V záplavě veřejných prezentací tvorby tohoto známého autora jde o vystoupení mimořádné. A to nejen jeho dějištěm, do něhož zve zájmové sdružení právnických osob Trojhalí Karolina, ale též tematikou. Představovaný soubor přesto nese prosté označení - Vítkovice. Pro toho, kdo fotografie a zaměření jejich tvůrce zná, nemůže být název kolekce žádným překvapením. Ba právě naopak, utvrzuje, že J. Štreit přes pocty, jichž se mu dostalo, zůstává tím, kým byl ještě v časech, kdy o něm prakticky nikdo nevěděl a kdy veřejné představení jeho fotografií mohlo znamenat velké riziko.
Tématem Vítkovice se začal zabývat už jako zralý umělec s bohatými zkušenostmi z několika desítek projektů, se znalostí (založenou na přirozeném citu), jak postupně vystavět působivý cyklus, a s entuziasmem, jaký ho vždy provází v okamžiku, kdy chce uchopit nový námět. Vítkovice mu takových poskytly dostatek a J. Štreit toho dokázal plně využít. Přestože jeho nezpochybnitelnou doménou zůstává zobrazení vesnického prostředí a člověka v něm, po cyklu Lidé Třineckých železáren (2000) Vítkovicemi (knižně vydanými v r. 2008 v pražském nakladatelství KANT) znovu přesvědčil, že se dokáže vnitřně sžít též s atmosférou města.
A ještě jedna výjimečnost Štreitovu novou výstavu provází. Záštitu jí poskytl rektor Slezské univerzity v Opavě prof. PhDr. Rudolf Žáček, Dr., aktivní, vnímavý a pokaždé očekávaný účastník mnoha vystoupení studentů i pedagogů ITF jak doma, tak v zahraničí. Ostravský rodák a profesí historik tím znovu demonstruje nejen živý zájem o naši současnou fotografii, ale v přeneseném slova smyslu též o další posilování všech uměleckých oborů na Slezské univerzitě, v jejímž čele od roku 2007 stojí. Vedle oboru Tvůrčí fotografie, jenž již v Opavě dosáhl všech stupňů studia, jsou jimi nadějně se rozvíjející disciplíny Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo a Audiovizuální tvorba pěstované a opečovávané Ústavem bohemistiky a knihovnictví a dále Multimediální techniky, jejichž garantem je Ústav fyziky.
Výstava Vítkovice J. Štreita potrvá v galerii Gong až do 5. června, přičemž je od 10. dubna veřejnosti přístupná denně v době od 10 do 18 hodin.