O svých dvaceti pěti letech prožitých v roli punkera se podělí Štěpán Málek

čtvrtek 11. dubna 2013 10:07 Autor: Martin Kůs

OPAVA - V rámci cyklu vystoupení kriticky myslících osobností, který pořádá opavská skupina iniciativy ProAlt, se tentokrát představí sochař a pedagog Štěpán Málek, leader punkové kapely NVÚ. Setkat se s ním můžete v úterý 16. dubna od 16 hodin v budově Fakulty veřejných politik na Bezručově náměstí 14 (učebna C10). Vstup je tradičně volný.
„V pořadí třetí beseda v tomto semestru bude poněkud netypická. Její jádro totiž nebude spočívat v přednášce, nýbrž v promítnutí krátkého dokumentárního filmu s názvem 25 let punku bez přestávky, jehož je Štěpán Málek autorem. Ten zde bude také připraven s diváky o snímku diskutovat,“ avizuje akci Filip Šimeček z opavského ProAltu.

Mgr. Štěpán Málek, akad. sochař, působil více než 15 let na Univerzitě Hradec Králové, odkud však musel z finančních důvodů před lety odejít. V současné době pracuje jako vedoucí kurátor Galerie města Trutnova.
Již koncem 80. let založil kapelu NVÚ, která se postupně stala ikonou domácí punkové scény. Převrat v roce 1989 však pro Štěpána Málka rozhodně nebyl důvod ke smíření s establishmentem. Jako řada jiných punkerů, i on pochopil, že kapitalismus nebude o moc lepší než bolševický útlak a nadále setrval v pozici toho, kdo nastavuje neúprosné zrcadlo světu maloměšťáků. Film 25 let punku bez přestávky je průřezem nejen jeho tvorby, ale i sondou do uplynulého čtvrtstoletí české alternativní kultury. „Jako člověk, který se s punkovou subkulturou silně identifikuje, se na besedu velice těším,“ říká Karel Valášek, sympatizant opavského ProAltu.