Cyklus přednášek „Očima mladých historiků“ přináší výklad o vinařské architektuře jižní Moravy

čtvrtek 11. dubna 2013 11:18
2013-04-16-Cesty vinarske architekturyOpavská pobočka Historického klubu, kterou vede posluchač doktorského studia na Ústavu historických věd (ÚHV) Filozoficko-přírodovědecké fakulty Mgr. Martin Sosna, je opravdu aktivní. Jednoduché, ale radostné konstatování dokládá její další přednáška, k níž do prostor expozice Cesta města v Obecním domě zve posluchače v úterý 16. dubna.

Cyklus „Očima mladých historiků“ tu bude v 18 hodin pokračovat očekávaným vystoupením Bc. Miroslava Zelinky, studenta hned dvou magisterských navazujících oborů, a to Kulturní dějiny a Ochrana kulturního dědictví. Jmenovaný promluví na poněkud neobvyklé téma; bude se totiž zabývat architekturou vinařských sklípků z kraje svého rodiště. Jeho přednáška nese název „Cesty vinařské architektury na jižní Moravě - petrovské Plže“.

M. Zelinka je vinařskou kulturou obklopen už od dětství a zkušenost s ní byla jedním ze stěžejních důvodů výběru tématu jeho bakalářské práce na ÚHV, která se zaměřovala na lokalitu vinařských staveb v Petrově-Plžích. A problematice vinařské kultury se její autor věnuje dosud, o čemž chce publikum, které si jistě do expozice Cesta města najde i za jeho výkladem cestu, přesvědčit.

První část přednášky postihne obecný vývoj a současnou problematiku zachování tradičního vzhledu areálů vinařských objektů na území ČR, které se kvůli rozdílnému vývoji ubíraly odlišnými směry. Ve druhé části se pak soustředí na lokalitu Plže u Petrova a její podobu, do níž byla formována historickými, společenskými a jinými procesy. Cílem Zelinkova výkladu je v neposlední řadě upozornit na dnešní negativní změny týkající se vinařských areálů.