Cesty vinařské architektury na jižní Moravě - petrovské Plže

čtvrtek 11. dubna 2013 13:08 Autor: Martin Kůs

2013-04-16-Cesty vinarske architekturyOPAVA - Další přednáška z cyklu "Očima mladých historiků", který opavská pobočka Sdružení historiků ČR (Historický klub 1872) připravuje společně s Opavskou kulturní organizací, přinese opavskému publiku poněkud netradiční téma. Bc. Miroslav Zelinka, student magisterských navazujících oborů Kulturní dějiny a Ochrana kulturního dědictví na Ústavu historických věd FPF Slezské univerzity v Opavě, bude hovořit o architektuře vinařských sklípků z kraje svého rodiště. Jeho přednáška nese název "Cesty vinařské architektury na jižní Moravě - petrovské Plže" a uskuteční se v úterý 16. dubna 2013 od 18 hodin v Obecním domě v Opavě v expozici "Cesta města".

„Miroslav Zelinka je vinařskou kulturou obklopován od dětství. To byl jeden z důvodů výběru tématu jeho bakalářské práce, která se zaměřovala na lokalitu vinařských staveb v Petrově-Plžích. Problematikou vinařské kultury se zabývá dosud,“ představuje hlavního aktéra přednášky předseda Historického klubu Martin Sosna a pokračuje: „První část jeho přednášky se bude věnovat obecnému vývoji a současné problematice zachování tradičního vzhledu areálů vinařských objektů na území ČR, které se kvůli rozdílnému vývoji ubíraly odlišnými směry. Ve druhé části se pak zaměří na lokalitu Plže u Petrova a její podobu, do které byla formována v rámci historických, společenských a jiných procesů. Cílem přednášky je upozornit na současné negativní změny týkající se vinařských areálů.“