Pedagog, cestovatel, sportovec a fotograf Pavol Plesník zavede hosty gastrocentra až do Peru

čtvrtek 25. dubna 2013 11:13 Autor: Martin Kůs

2013 04 Peru velkyOPAVA – Na další přednáškově-degustační zážitkový večer z cyklu Svět na talíři zve v úterý 30. dubna od 18 hodin Gastrocentrum Slezské univerzity v areálu na Hradecké ulici v Opavě. Jeho námětem bude jihoamerické PERU a k vrcholkům nebetyčných And do říše bájných Inků, na legendami opředené jezero Titicaca či k pramenům Amazonky posluchače zavede doc. RNDr. Pavol Plesník, PhD., z Katedry služieb a cestovného ruchu Obchodné fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave.

Peru - od najkrajšieho vrcholu sveta po pamiatky Inkov

2013 04 Plesnik
Pavol Plesník (1956) vystudoval geografii, které se věnuje dodnes. Působí na Ekonomickej univerzite v Bratislave jako vysokoškolský pedagog v oblasti cestovního ruchu. Své poznatky obohacuje především cestováním po světě a osobním poznáváním navštívených zemí. Celý život patří mezi aktivní sportovce, v minulosti se věnoval horolezectví, dnes dává přednost basketbalu nebo lyžování, věnuje se rovněž trekingu a skialpinizmu. Mezi jeho největší koníčky patří fotografování.

Peru - to je krajina neuveriteľných obraz(c)ov, majestátnych hôr, príjemných a priateľských ľudí a dych vyrážajúcich pamiatok civilizácie Inkov. Naše putovanie otvoríme na severe Peru v pohorí Cordillera Blanca, ktoré láka horolezcov, trekerov i bežných turistov a je mimoriadne pestré a zaujímavé. Úpätie leží v pomerne teplom a vlhkom pásme, čo sa prejavuje bohatou, farbami hýriacou vegetáciou, vrcholky hôr pokrývajú ľadovce a medzi tým sú ľadovcové jazerá s krištáľovo čistou vodou. Najväčšou pýchou tejto časti Ánd je Alpamayo, vrchol vyhlásený za najkrajší na svete. Z Ánd sa presunieme na pobrežie Tichého oceánu, pri ktorom navštívime známe Islas Ballestas, vďaka bohatej faune nazývané aj Galapágy Peru a preletíme ponad záhadné línie v blízkosti mesta Nazca, ktorých poslanie dodnes nikto nevysvetlil. Potom nás čaká stúpanie k najvyššie ležiacemu splavnému jazeru na svete Titicaca, na ktorom sa nachádzajú slamené plávajúce ostrovy Uros a žijú zaujímavé ostrovné komunity. V okolí jazera sa zachovalo mnoho pamiatok ríše Inkov, ale aj krásna a malebná príroda. Od jazera Titicaca  je to už len kúsok do bájneho mesta Cusco, ktoré Inkovia nazývali pupok sveta. V meste doslova nabitom pamiatkami dominujú záhadné kamenné stavby z obrovských balvanov, vážiacich až niekoľko ton, ktoré odolali času aj zemetraseniam. Cusco je východiskom do Posvätného údolia, v ktorom sa pred takmer tisíc rokmi usídlili Inkovia a čerešničkou na torte nášho putovania je legendárne Machu Picchu, záhadná pevnosť, ktorú španielski kolonizátori nedobili a ktorá bola dlhé stáročia nedotknutá v subtropickom pralese.