Opavská pobočka Historického klubu teď uvádí přednášku o nenaplněných ambicích rakouských železnic

středa 15. května 2013 8:35

2013-05-15 szajtkoItalské tažení c.k. armády v roce 1859 přiblíží 21. května výklad Mgr. Vojtěcha Szajkó, jenž uvádí pobočka Historického klubu vyvíjející činnost při Ústavu historických věd Filozoficko-přírodovědecké fakulty. Přednáška připravená ve spolupráci s Opavskou kulturní organizací se koná od 18 hodin v prostorách expozice Cesta města v Obecním domě.

Posluchač doktorského studia Mgr. Vojtěch Szajkó se pro výklad zvolenou problematikou zabývá od podzimu 2011, kdy začal shromažďovat a studovat prameny a literaturu pro svou disertační práci „Využití železnic, pošt a telegrafu rakouskou armádou v letech 1848-1814“. „Přednáška bude vlastně volnou interpretací samostatné časopisecké studie a jedné kapitoly uvedené disertace,“ říká V. Szajkó, který vloni v létě absolvoval studijní pobyt ve Vídni, aby tam využil fondů oddělení Haus-, Hof- und Staatsarchiv a Kriegsarchiv Rakouského státního archivu (Österreichisches Staatsarchiv).

V čem především nenaplněné ambice rakouských železnic za italského tažení c. k. armády vidí? „Počátkem léta 1859 byla rakouská armáda v bitvách u Magenty a Solferina poražena spojenými francouzsko-sardinskými vojsky. Příčiny těchto porážek byly rozebrány z mnoha pohledů, jeden však dlouho zůstával dějinami vojenství opomenut,“ uvádí doktorand Ústavu historických věd (jeho disertaci vede prof. PhDr. Zdeněk Jirásek, CSc.) a připomíná úlohu železnice coby primárního dopravního prostředku obou znesvářených stran. Jeho přednáška tak ukáže a osvětlí právě logisticko-strategické zákulisí italské kampaně roku 1859, a to zvláště na straně c.k. armády, která tehdy poprvé skutečně využila železnici jako výhradní druh přepravy svých jednotek.