Spolupořadatelství opavského Ústavu informatiky ani 13. ročníku konference Kognícia a umelý život nechybí

pátek 24. května 2013 10:52

2013-05-24 UI kniha3Zprvu česko-slovenský seminář, později na významu stále sílící multidisciplinární odborné setkání Kognice a umělý život je od počátku pro odborné pracovníky Ústavu informatiky (ÚI) Filozoficko-přírodovědecké fakulty stěžejní příležitostí k prezentaci jejich vědeckých aktivit. Nejinak tomu je letos od 27. do 30. května, kdy se koná ve Staré Lesné.

Jeho tradice se začala odvíjet od premiérového setkání na smolenickém zámku v předjaří 2001. „Uplynulé půlstoletí ukázalo, že informatika z hledisek, jež diktuje, a metodikami, jež nabízí, umožňuje zkoumat i myšlení a poznávání. To dalo popud ke vzniku umělé inteligence. Současně se ukázalo, že tyto aktivity jsou se živostí propojeny mnohem těsněji, než se to dříve předpokládalo. A právě odhalení propojení živosti a kognice se stalo jedním z hlavních impulsů pro výzkum problematiky tzv. umělého života. Zmapovat aktivity v oblasti takto orientovaných výzkumů bylo posláním úvodního ročníku našeho semináře,“ zhodnotil tehdy prof. RNDr. Jozef Kelemen, DrSc., z ÚI, jeden z jeho duchovních otců a vědecký redaktor všech až dosud vydaných sborníků zachycujících přednesená konferenční vystoupení.

Plejádu významných osobností ilustrují hned při startu setkání jména Ivana Havla, Petra Jirků, Ladislava Kováče, Vladimíra Kvasničky, Petera Mikuleckého, Mikuláše Poppera nebo Jiřího Wiedermanna. A stejně impozantní by byl už jen náznak výčtu na setkáních zainteresovaných institucí, českých i slovenských. Ty se též střídavě starají o pořadatelství, když se v lichých letech konference koná na slovenském a v sudých na českém území. V květnu 2004 proběhla v blízkém Hradci nad Moravicí, přičemž část jednání byla přenesena i na akademickou půdu Slezské univerzity (SU) do Opavy. Vystoupení prof. RNDr. Ladislava Kováče, DrSc., v univerzitní aule nazvané 21. století v optice kognitivních věd a umělého života, po němž byl oceněn pamětní medailí SU, je dosud v paměti.

Tentokrát jsou hlavními garanty Filozofický ústav Slovenské akademie věd (SAV), Centrum pro kognitivní vědu Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislavě Ústav aplikované informatiky Fakulty informatiky a informačních technologií Slovenské technické univerzity v Bratislavě, ÚI Filozoficko-přírodovědecké fakulty SU a Slovenská společnost pro umělou inteligenci. V kongresovém centru Academia ve Staré Lesné ve Vysokých Tatrách se bude diskutovat o filozofii mysli, kognitivní psychologii, umělé inteligenci, lingvistice, neurovědě, kognitivní antropologii apod. „Znovu budeme hledat styčné body a sféry spolupráce v této dynamicky se rozvíjející oblasti poznávání,“ shodují se organizátoři a zvou k účasti na fóru zájemce o vystoupení i pouhé posluchače.

Repro: Výtvarný motiv obálky sborníku z konference Kognice a umělý život VIII, jak ho vytvořil grafik Róbert Kelemen.