Historička Hana Miketová se v opavském Obecním domě vysloví k pozdně středověké diplomacii a gastronomii

pátek 31. května 2013 12:16

2013-05-31 miketovaDlouhodobý cyklus přednášek „Očima mladých historiků“, s nímž před veřejnost předstupuje pobočka Historického klubu působící na Ústavu historických věd Filozoficko-přírodovědecké fakulty, má před sebou další vystoupení. V expozici Obecního domu Cesta města se 4. června od 18 hodin uskuteční přednáška Mgr. Hany Miketové „Med a hořčice“.

Víc vyjasňuje její podtitul „Pozdně středověká diplomacie a gastronomie“. Jde o téma, jež již doktorandka Ústavu historických věd (ÚHV) formou mimořádné přednášky v modifikované podobě představila v polovině února posluchačům Univerzity třetího věku v aule Na Rybníčku. Nyní je její výklad zasazen do prostředí, které důvěrně zná. Jako posluchačka doktorského studia, v němž ji vede prof. PhDr. Rudolf Žáček, Dr. (téma disertace Východní politika Václava IV.), totiž současně pracuje přímo v expozici Cesta města, kde hlubším zájemcům o opavské dějiny poskytuje výklad a je dále zainteresována i na komentovaných prohlídkách výstav. Samozřejmě nechybí ani na jiných přednáškách svých kolegů; mnohým z nich je pak přístupem ke studiu příkladem.

Pozdně středověká diplomacie ctila zásadu hostitelství poselstva, když hostitelé nesli náklady na jeho pobyt. Proto se o pohybu a aktivitách poslů zachovala řada dokladů ve dvorských účtech, např. polského panovníka Vladislava Jagielly. Informace z těchto pramenů vytvoří kostru přednášky Mgr. H. Miketové. Bude je sledovat ve dvou liniích – diplomatické, prostřednictvím komunikace mezi českým králem Václavem IV. a jmenovaným polským vladařem, a gastronomické. Jejich výběr není náhodný; vždyť ze středověkých účtů lze vyzvědět též mnoho zajímavého jak o tehdejších hostinách, tak o každodenní stravě.