Mladý dokumentarista Imrich Veber vystavuje 20. - 23. června v Bruntále

pondělí 17. června 2013 12:37

2013-06-17 iveber

Freudenthal show
Výstava fotografií 15 autorů
Kde:
Galerie Freud & Thal, Bruntál
Kdy: od 20. do 23. června 2013


Nově vzniklý soubor Šance změny představil Opavan BcA. Imrich Veber, posluchač Institutu tvůrčí fotografie (ITF) Filozoficko-přírodovědecké fakulty, při nedávné výstavě zdravého životního stylu Mezi námi na Výstavišti Flora v Olomouci. Na stejný měsíc ale ohlašuje ještě jedno vystoupení - tentokrát skupinové v galerii Freud & Thal v Bruntále.

Společně s díly dalších 14 autorů tzv. Freudenthal show (takový název prezentace nese), mezi nimiž nechybí ani jeden z jeho pedagogů na ITF prof. Mgr. Jindřich Štreit, tu budou jeho fotografické práce vystaveny od 20. do 23. června, tedy ve vrcholném období připomínky 800. výročí města, s níž se právě o nadcházejícím víkendu pojí dlouhá řada společenských, kulturních a sportovních akcí.

Do povědomí nejen opavské kulturní veřejnosti se I. Veber zapsal cyklem Nejeden život z let 2008-2009, z něhož dokonce vyšel knižní výstup. Nyní na něj navazuje souborem pěti desítek fotografií ze života handicapovaných uživatelů zařízení Marianum v Opavě. Jím zachycuje životní proměny handicapovaných v souvislosti s jejich stěhováním do menších bytů a objektů chráněného bydlení. V současnosti tento proces dospěl do stadia, kdy v příspěvkové organizaci Marianum žije z původních tří stovek obyvatel už pouhých 80 lidí s postižením. Transformace sociálních služeb v Moravskoslezském kraji však ještě neskončila…

„Práci Imricha Vebera považuji za nesmírně důležitou a vážím si jí nejen z pohledu historika fotografie a kurátora, ale i z pohledu občana,“ konstatoval v Olomouci Lukáš Bártl s tím, že autorova vizuální zkratka může potřebnou empatii lidí k postiženým urychlit. „Imrichovy fotografie hovoří o drobných strastech, problémech, osamocení, ale také o přátelství, změně prostředí, začleňování do společnosti a čisté radosti,“ hodnotí L. Bártl a jejich tvůrce zařazuje mezi ty, jejichž „jazyk je již dostatečně vybroušený“. „I. Veber ho používá k tomu, aby zprvu jako kronikář, který dokumentoval, ale dnes už jako autor krásného textu, chcete-li třeba v podobě básní, psal o proměně, k níž transformací sociálních služeb dochází,“ říká teoretik a historik fotografie L. Bártl.

Foto: Imrich Veber – ze souboru Šance změny představeného na výstavě zdravého životního stylu Mezi námi na Výstavišti Flora v Olomouci.

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015