Opava je jedním ze středisek relativistické astrofyziky už od konce minulého století a toto postavení si udržuje
Co: Workshop RAGtime 15
Tradiční pracovní setkání předních našich i zahraničních relativistických astrofyziků pořádané opavskou Relativistic Astrophysics Group (RAG)
Kde: Výukový areál Hradecká ul. v Opavě, velkokapacitní posluchárna H3
Kdy: 16. - 18. července
VÍCE
První RAGtime se na Ústavu fyziky (ÚF) Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě konal v prosinci 1999 a zabýval se problematikou akrečních procesů v poli černých děr. Do Opavy přilákal více než dvě desítky účastníků, mezi nimi i dva přední světové znalce – Johna Millera z Oxfordské univerzity a Antonia Lanzu z Mezinárodní školy pokročilých studií (SISSA) v Terstu. Prvně jmenovaný referoval o nestacionární akreci v okolí černých děr, druhý o self-gravitujících prstencích kolem černých děr. Další hlavní vystoupení patřila jejich dvěma českým kolegům, Zdeňku Stuchlíkovi z ÚF (Akreční disky v černoděrových prostoročasech s nenulovou kosmologickou konstantou) a Vladimíru Karasovi z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze (Profilované spektrální čáry železa vyzařované z aktivních galaktických jader).
Program letošního workshopu vznikal ve spolupráci opavských organizátorů setkání s našimi i zahraničními experty. Ani tentokrát na něm nebudou chybět ti z nejvytrvalejších – Marek Abramowicz z Chalmers University in Gothenburg ve Švédsku a Vladimír Karas, nyní již z Astronomického ústavu Akademie věd ČR. Vedle nich jsou ale ohlášeni také Bobomurat Ahmedov z Akademie věd Uzbekistánu v Taškentu, Eric Gourgoulhon z National de la Recherche Scientifique (CNRS) - Observatoire de Paris a astrofyzikové působící v Polsku. Nejpočetnější zastoupení se přesto očekává od členů opavské RAG vedené Z. Stuchlíkem. Kromě něho účast potvrdili např. Pavel Bakala, v Opavě hostující Claudio Cremaschini, Stanislav Hledík, Jiří Kovář, Petr Slaný, Gabriel Török a Martin Urbanec. Workshop se koná v rámci řešení evropského projektu „Synergy“.
Po registraci jsou v první den workshopu (15. července) jeho účastníci zváni na podvečerní vernisáž výstavy fotografií Z. Stuchlíka Metamorfózy do Domu umění v Opavě. Vlastní jednání začne o den později (16. července) prvním plenárním zasedáním v 9.30 hodin. Připravená vystoupení, individuální konzultace a diskuse k ústředním tématům současné relativistické astrofyziky budou pokračovat až do odpoledních hodin 18. července.