Nové akademické mistry na bruslích poznáme opět v Opavě

úterý 30. července 2013 13:47 Autor: Martin Kůs

AMCR in lineOPAVA – Slezská univerzita v Opavě se z pověření České asociace univerzitního sportu (ČAUS) stane opět po roce pořadatelem Akademického mistrovství českých vysokých škol v in-line bruslení – závodu na 21 km. Letošní akademický šampionát se pojede v rámci opavského dne LOAP LifeInLine Tour Opava v neděli 8. září.  Start je plánován na 14.30 hodin. Zázemí závodů už tradičně poskytne Víceúčelová hala Opava a trať povede zrekonstruovanými Městskými sady.

„Do Akademického mistrovství českých vysokých škol ČR se mohou přihlásit studenti a studentky jakékoli formy vysokoškolského studia v České republice. Podmínkou uspořádání závodu jsou minimálně čtyři startující alespoň ze tří vysokých škol v každé kategorii,“ vysvětlil základní podmínky ředitel závodu Ing. Jaroslav Kania ze Slezské univerzity v Opavě s tím, že závod je vyhlášen v kategorii ženy a muži.

Propozice závodu AM ČR

Slezská univerzita v Opavě se pořadatelkou akademického mistrovství stala v už v roce 2008 při jeho premiéře. Tehdy se jelo na distanci 10 kilometrů a prvními šampiony se stali Roman Fišnar z Univerzity Palackého v Olomouci a Alžběta Břichnáčová z Masarykovy univerzity Brno. O rok později se na opavské trati měřící již 21 km stali akademickými mistry republiky opět Roman Fišnar a Eva Šodková (Západočeská univerzita v Plzni). V roce 2011 ale došlo k paradoxní situaci, kdy pořadatelé závodů v Brně neoprávněně vyhlásili vítěze tamního závodu jako akademické mistry České republiky pro rok 2011 ještě před oficiálním zářijovým závodem v Opavě a z rozhodnutí ČAUS se jelo v Opavě jako Absolutní mistrovství českých vysokých škol v inline bruslení - Pohár rektora Slezské univerzity v Opavě. Jeho vítězkou se stala Eva Šodková reprezentující Západočeskou univerzitu v Plzni, mezi muži projel cílem nejrychleji Ondřej Suchý z Univerzity Karlovy v Praze. V roce 2012, kdy se AM na 21 km jelo také v Opavě, zvítězili Kateřina Novotná reprezentující Vysokou školu tělesné kultury a sportu PALESTRA a Ondřej Suchý z Univerzity Karlovy v Praze.

Česká asociace univerzitního sportu (ČAUS ) je asociací, jež sdružuje 46 vysokoškolských sportovních klubů a tělovýchovných jednot a v současné době na její platformě pracuje 43 odborných komisí jednotlivých sportovních odvětví, které zajišťují celkem 45 akademických mistrovství v jednotlivých sportech. Ve spolupráci s katedrami a ústavy tělesné výchovy a sportu na všech vysokých školách v ČR organizuje ČAUS každoročně tradiční Sportovní přebory vysokých škol a zaštiťuje akademické národní mistrovství a mezinárodní vysokoškolskou reprezentaci. Její členskou základnu tvoří cca 30 tisíc sportovců. ČAUS je členem tělovýchovného a sportovního sdružení České unie sportu (dříve ČSTV) a Českého olympijského výboru.