V blízkých Branicích se bude diskutovat o osobnosti a odkazu kněze a buditele Moravců Cypriána Lelka

pátek 15. listopadu 2013 9:27

Co: Seminář Kněz a národní buditel Moravců P. Cyprián Lelek a jeho doba
Anotace: Setkání pořádané odborem Matice slezské ve Stěbořicích a Stowarzyszeniem Caritas Chrysti
Kde: Wiejski Dom Kultury, Branice (Polsko), Plac Wolności 1
Kdy: 26. listopadu 2013 v 9 hodin

Připomenout P. Cypriána Lelka v roce, v němž uplynulo 130 let od jeho smrti, se sluší. Toho jsou si dobře vědomi organizátoři odborného setkání připravovaného v polských Branicích. Dr. Benedikt Pospiszyl z Caritas Christi a Bc. Pavel Solnický ze stěbořického odboru Matice slezské spojili síly a semináři s názvem Kněz a národní buditel Moravců P. Cyprián Lelek a jeho doba vtiskli spoluprací s polskými i našimi znalci zajímavý obsah. Za české historiky se v Branicích k tématu vyjádří tři pracovníci Zemského archivu v Opavě, odbornými aktivitami úzce spjatí s Ústavem historických věd Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity.

Nahlédnout do doby P. Cypriána Lelka, rodáka z Dolního Benešova na Hlučínsku (20. října 1812) a osobnosti, která národním zájmům ve všech místech působení Baborów, Oldřišov, Hlučín, Wódka) věnovala mnoho tvůrčích sil, a to v činnosti pedagogické i obecně osvětové, může prostřednictvím šesti odborných vystoupení bez rozdílu každý. Proto pořadatelé zvou do Branic i studenty Slezské univerzity, zvláště pak posluchače oborů vyučovaných na Ústavu bohemistiky a knihovnictví a Ústavu historických věd. Pro předem zaregistrované účastníky (kontakt k registraci Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ) bude navíc k dispozici sborník přednášek. Realizaci semináře, jehož program obohatí i prohlídka branických pamětihodností, umožnilo jeho spolufinancování z prostředků Evropské unie.

Program semináře:

zahájení
úvodní slovo
Maria Krompiec - wójt Gminy Branice
Dr. Benedykt Pospiszyl - Caritas Chrysti
Bc. Pavel Solnický - Matice slezská, místní odbor Stěbořice

odborná vystoupení
Mgr. Maria Riedel - Ksiądz Cyprian Lelek w kontekście stosunków narodowościowych miejscowości ziemi branickiej
PhDr. Jaromíra Knapíková - Cyprián Lelek jako dopisovatel Opavského besedníku
Mgr. Zdeněk Kravar, Ph.D. - Osobní fond Cyprián Lelek a jeho vypovídací hodnota