Historikové se tentokrát zaměří na hospodářské krize, které jsou fenoménem nejenom 20. století
Co: Přednáškový cyklus Fenomén hospodářských krizí ve 20. století
Anotace: Pohled na hospodářské krize 20. století ve středoevropské komparatistice
Kde: Kulturní dům Na Rybníčku v Opavě
Kdy: 20. listopadu v 15 hodin
VÍCE
Sedmé pokračování bude mít ve středu 20. listopadu přednáškový cyklus pořádaný Ústavem historických věd (ÚHV) Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě. Tentokrát s podtitulem Fenomén hospodářských krizí ve 20. století. Přednáška začíná v 15 hodin v Kulturní domě Na Rybníčku v Opavě.
„S příchodem dvacátého století jsou hospodářské krize provázeny závažnými politickými dopady. Platí to o krizích z roku 1905 či o silném otřesu ekonomik na začátku 20. let, provázených nebývalou inflací,“ řekl Mgr. František Švábenický, odborný pracovník pro popularizaci cyklu a připomenul především velkou hospodářskou v roce 1929. „Zhroucení newyorské burzy v říjnu 1929 vedlo ke kolapsu světového hospodářského systému, k vysoké nezaměstnanosti a k posílení jak krajně levicových, tak zejména extrémních pravicových politických subjektů. V kontextu Evropy připravily krize podmínky pro nástup autoritativních či fašistických režimů, ve svých následcích se jednalo o jednu z hlavních cest k vypuknutí druhé světové války,“ doplnil.
Poválečná situace si vynutila nové přístupy k hospodářství. Ekonomické plánování bylo i v západním světě přijímáno jako dočasné řešení k překonání poválečné krize a nastartování ekonomického růstu. Krize se pak specificky projevovaly jak v centrálně řízených ekonomikách východním bloku, tak v západním světě.
Trojice historiků nabídne pohled na hospodářské krize 20. století ve středoevropské komparatistice. Prof. PhDr. Zdeněk Jirásek, CSc. (Slezská univerzita v Opavě) vystoupí s referátem České ekonomické krize ve 20. století, PhDr. Miroslav Londák, DrSc. (Slovenská akadémia vied) pojedná Hospodárské krízy na Slovensku v 20. storočí a triptych přednášek uzavře příspěvek polského historika Andrzeje Małkiewicze (Uniwersytet Zielonogórski) s názvem Krize v Polsku.
Přednáškový cyklus je realizován v rámci projektu Popularizace VaV histor. věd, odstartoval ve druhé polovině roku 2012 a jeho základním cílem je popularizovat výsledky vědecké práce. Dosud proběhlo šest přednáškových cyklů, řada dalších přednášek, seminářů a workshopů, v neposlední řadě jsou výsledky pravidelně prezentovány na vybraných středních školách v každém z krajů České republiky (kromě Prahy). Více informací lze nalézt na adrese popularizacevedy.slu.cz.
Projekt Popularizace nejnovějších výzkumných a vědeckých výsledků ÚHV FPF SU v oblasti historických věd v rámci středoevropské komparace (č. CZ.1.07/2.3.00/35.0037) je financovaný z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.