Celorepublikový festival převážně literárně zaměřených akcí zavítá o dvou víkendových dnech též do Opavy

středa 20. listopadu 2013 9:10

Co: Den poezie 2013
Anotace: Opavské vydání celorepublikového festivalu kulturních akcí koordinovaných pražským sdružením Společnost poezie (www.spolecnostpoezie.cz)
Kde: Klub Art Obecního domu v Opavě
Kdy: 22. a 23. listopadu 2013, vždy od 19 hodin

Den první - pátek 22. listopadu
Literárně-hudební večer z cyklu „Nadějné vyhlídky“ obsáhne uvedení sbírky Podolí pražského básníka a hudebníka Jonáše Zbořila (1988), studenta Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy a moderátora Českého rozhlasu (Radio Wave), v němž se podílí na přípravě týdeníku Literatura, vystoupení slammera Jakuba Folla (1978), dvojnásobného vítěze národní soutěže ve slammu (2007 a 2010), rodáka z Frýdku-Místku a nezávislého umělce živícího se divadlem, hudbou, grafikou i rozhlasovou tvorbou, a koncert skupiny Kyklos Galaktikos (www.kyklosgalaktikos.cz).

Den druhý - sobota 23. listopadu
Opavský literární večer v podobě setkání básnických generací a 3x2 autorských čtení. Vystoupí Jan Delong (1989), jeho básnický partner Miroslav Černý (1977), gymnazistka Alžběta Luňáčková (1995), kterou představí David Bátor (1974), a posluchač Slezské univerzity (SU) Pavol Korček (1988) narozený v Žilině, jehož až dosud nepříliš veřejně prezentovanou tvorbu představí literárně činný pedagog oddělení anglistiky a amerikanistiky Ústavu cizích jazyků Filozoficko-přírodovědecké fakulty SU Mgr. Radek Glabazňa, Ph.D. (1980).

Spoluorganizátory Dne poezie 2013 v sídelním městě SU jsou Opavská kulturní organizace (www.oko-opava.cz), příspěvková organizace statutárního města, a Nakladatelství Perplex (www.perplex.cz) existující od r. 2006. Profiluje se jako nakladatelství pro mladé autory, jejichž původní či překladovou tvorbu vydává, propaguje a podporuje. Vstup na oba večery je bezplatný.

Letošní 15. ročník festivalu Den poezie se koná v 59 místech České republiky, v Opavě je uváděn pošesté. V čase výročí jeho narození připomíná zakladatele moderní české poezie Karla Hynka Máchu (1810-1836).