Opavský mezinárodní festival intermediální a multimediální tvorby bude věnován gramofonům

středa 20. listopadu 2013 13:01 Autor: Martin Kůs

Co: Pohyb-Zvuk-Prostor 2013, Gramofon žije
Anotace: Mezinárodní festival intermediální a multimediální tvorby
Kde: Galerie Gottfrei, Opava, www.gottfrei.com
Kdy: sobota 30. listopadu 2013 od 16 hodin

2013 11 Gottfrei gramofonyPod pořadatelskou taktovkou občanského sdružení Bludný kámen (www.bludnykamen.cz) a jeho kurátora Martina Klimeše se v Opavě uskuteční mezinárodní festival alternativní tvorby Pohyb-Zvuk-Prostor, který je obecně zaměřený na intermediální a multimediální umění, tedy na takové umění, které se zabývá mapováním činností na pomezí jednotlivých uměleckých kategorií nebo je spojuje do vyššího celku.

StrotterInst by Elisabeth BlattlerLetošní 14. ročník festivalu Pohyb-Zvuk-Prostor bude věnován experimentální gramofonistům z Německa, Rakouska, Polska, Švýcarska a Česka. Gramofon jako nástroj svého druhu poprvé ve své jedné skladbě použil legendární osobnost John Cage ještě před druhou světovou válkou. V polovině 60. let Milan Knížák různými zásahy destruoval gramofonové desky a přehrával je. Vznikl tak ve světovém měřítku originální koncept Broken Music, který v Opavě oslaví s jeho autorem M. Knížákem 50 let svého vzniku. Prostor bude dán především současnému pojetí evropského turntablismu.

Akci bude hostit Galerie Gottfrei na Krnovské ulici, tradiční partner studentských a univerzitních kulturních aktivit. A dobrá zpráva pro studenty závěrem: platí pro ně akce 2 na 1 vstupenku.

Tisková zpráva k akci