Posluchači Institutu vystavují v Ostravě druhou část nejnověji vzniklých klauzurních a diplomových prací
Co: Klauzurní a diplomové práce posluchačů Institutu tvůrčí fotografie (ITF) 2013
Anotace: Prezentace klauzurních a diplomových prací studentů ITF je jejich nejtradičnějším skupinovým vystoupením. Soubor představuje 2. část v rámci studia nejnověji vzniklých děl.
Kde: Galerie Opera v Divadle Jiřího Myrona v Ostravě
Kdy: 22. listopadu - 17. prosince 2013, vernisáž 21. listopadu v 17 hodin
VÍCE
Ostravskou Galerii Opera v Divadle Jiřího Myrona na ulici Čs. legií „obhospodařuje“ ITF Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity už dlouhou řadu let a návštěvníci zde realizovaných představení si za tu dobu dobře zvykli na to, že mají vždy hodinu před jejich začátkem možnost seznámit se s jím nabízenými výstavami. Soubory klauzurních a diplomových prací posluchačů ITF tu patří k nejfrekventovanějším.
Instalovaná kolekce jako druhá část nejnovějších děl vytvořených v rámci plnění standardních studijních povinností představuje díla osmi autorů. Jsou jimi Robert Kiss z Kladna, Oldřich Malachta z Prahy, Drahomíra Otoupalová z Boskovic, Richard Fuksa z Brna, Lukáš Tofan z Prahy, Václav Němec z Českých Budějovic, Petra Vlčková z Frýdlantu nad Ostravicí a Dagmar Vyhnálková z Hrušovan nad Jevišovkou. Místa, odkud pocházejí a odkud též povětšinou studovat na Slezskou univerzitu přišli, uvádíme záměrně - pro ilustraci, že ITF se může bez nadsázky těšit, že je dnes uměleckou školou s celostátní působností, navíc s velkým zastoupením zahraničních posluchačů, zvláště ze sousedního Polska. Jeho polští studenti se ostatně v Divadle J. Myrona představili na výstavě, která této bezprostředně předcházela.
Kolekce Klauzurní a diplomové práce 2013 - 2. část (1. část byla uvedena v opavském Domě umění na jaře) přináší nové poznání z pohledu na vedení studia na ITF. Zahajovat ji totiž tentokrát nebude nikdo z déle sloužících pedagogů, ale posluchač doktorského studia Tvůrčí fotografie v Opavě a externě na ITF již také vyučující MgA. Marek Malůšek (1975). Na ITF postupně absolvoval bakalářský i magisterský stupeň a v disertaci, v níž se věnuje právě problematice vývoje studia na ITF, ho vede sám vedoucí tohoto pracoviště prof. PhDr. Vladimír Birgus. Ale už i M. Malůšek je schopen se podívat na tvorbu těch, kdo klauzurní a diplomové práce k posouzení návštěvníků předkládají, jak očima pokročilejšího studenta, tak pedagoga s více než desetiletou zkušeností.
Na počátku minulého desetiletí totiž začal působit na výtvarném oboru Základní umělecké školy (ZUŠ) v Uherském Hradišti, další praxi získává (v rámci přípravy na ni absolvoval před bakalářským studiem na ITF Lidovou konzervatoř v Ostravě a posléze studium určené učitelům odborných uměleckých předmětů v ZUŠ a na středních odborných školách na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci) při výuce na Střední škole uměleckoprůmyslové v Ústí nad Orlicí, jakož i při organizování fotografických výstav, soutěží, dílen a projektů zaměřených zvláště na práci s mládeží.
Jeho pohled na tvorbu osmi výše jmenovaných autorů může tedy jistě být nadmíru zajímavý, nicméně mnohem podstatnější zůstává, zda bude stejně zajímavý také pro návštěvníky Galerie Opera. Sám jsem přesvědčen, že ano, a podobný názor sdílejí rovněž ti, kdo projekt v ní pořádaných výstav s vytrvalou prozíravostí podporují, tedy Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě a statutární město Ostrava.