Povolení k výstavbě městských hradeb umocnilo význam Opavy a zároveň podmínilo její hospodářský rozvoj

středa 27. listopadu 2013 8:34

2013-11-27 hradbyCo: Výstava Opavské hradby
Anotace: Projekt expozice Cesta města Opavské kulturní organizace a ostravského územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu
Kde: expozice Cesta města Obecního domu v Opavě
Kdy: 29. listopadu 2013 - 30. března 2014; vernisáž 28. listopadu v 18 hodin

Opavská kulturní organizace existuje od roku 2007 a ještě o tři roky mladší je expozice Cesta města v Obecním domě, rekonstruovaném z původní bankovní budovy postavené v letech 1914-1918 podle projektu architekta Rudolfa Eislera a do provozu uvedeném na konci roku 2009. Po stálé expozici o dějinách města se v Opavě dlouho volalo; od září 2010 je tedy toto volání vyslyšeno. Prostory 1. poschodí Obecního domu získaly opravdu smysluplné využití a k jejich opakované prohlídce lákají návštěvníky především výstavy, které základní muzejní expozici aktualizují a činí ji ještě atraktivnější.

V loňském roce to potvrdila výstava Opavský zámek, na niž, po instalaci věnované osobnosti Vincence Praska, navazuje výstava Opavské hradby. Představuje, jak organizátoři prezentují, největší výstavní projekt expozice Cesta města Opavské kulturní organizace a ostravského územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v letošním roce, a stává se tak, též zásluhou participace dalších partnerů, z nichž v roli toho hlavního vystupuje Slezské zemské muzeum, spolu s výstavou Znamení vertikál v historické výstavní budově muzea událostí opavského kulturního podzimu s časovým přesahem do zimy i jara příštího roku.

Opavské hradby zachycené v dějinném toku času, tedy od stavebních počátků kladených do 1. poloviny 13. století až po jejich demolici během 19. století, jsou tématem zajímavým. Už jen proto, že dokládají postavení města, jež zřejmě v českých zemích patří k jedněm z prvních s přívlastkem hrazená. Jiný důvod této zajímavosti tkví ve skutečnosti, že se z hradeb až na malé výjimky nic nezachovalo. A přesto výstava, především těm, kdo využijí možnosti absolvovat některý z jejích doprovodných programů v podobě dvou muzejních animací (Prach a kule; S hradbami za zády), nabídne „procházku“ po nich, případně kolem nich.

Každodenní příležitost zblízka „potkávat“ Luttermannovu šanci (Ptačí vrch) jako dochovanou součást opevnění rozhojní příležitosti získat informace o funkci hradeb, obráncích města a životě u hradeb. „Pamatovali jsme také na to, aby na výstavě nechyběla kapitola o pramenné základně, z níž archeologové a historici vycházejí,“ ujišťuje za všechny zainteresované včetně hlavního autora Mgr. Františka Koláře z oddělení archeologických výzkumů ostravského územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu Mgr. Kateřina Vojkůvková, vedoucí expozice Cesta města.

K doplnění obrazu o hradebním věnci, k jehož překonání sloužily jižní Hradecká, západní Jaktařská a severovýchodní Ratibořská brána, napomohou i jednotlivé exponáty zapůjčené jak ze sbírek Slezského zemského muzea (soubor militárií bude v takové šíři představen poprvé), Muzea Novojičínska, Národního památkového ústavu v Opavě, Zemského archivu v Opavě a Státního okresního archivu v Opavě. O své znalosti ve vztahu k opavskému opevnění se pak v průběhu výstavy se zájemci rádi podělí protagonisté připravovaných přednášek, mezi nimiž nebudou chybět místní odborníci, ale ani jejich kolegové působící v Praze či v Brně.

Pořadatelé výstavy věří, že za hradbami přijdou do expozice Cesta města četní zástupci všech generací Opavanů. Ti nejmladší budou jistě obdivovat třeba zlatý pečetní prsten, ti starší pak např. zbraně, dobové nákresy i unikátní archeologické nálezy z míst, v nichž hradby stály. „Příběh hradeb jim chceme předložit v celistvém záběru, nezatajíme nic, co o nich víme,“ říká za souhlasu lektorky Mgr. Simony Juchelkové, připravené uspokojit očekávanou zvídavost a fantazii návštěvníků z řad žáků mateřských, základních i středních škol, Mgr. K. Vojkůvková. „Dobýt opavské hradby se mnohým v minulosti nepodařilo, tentokrát se však samy, ale jen na čtyři měsíce, otvírají,“ usmívají se a na zájem a ohlasy se už teď těší. „V přípravě jsme snad nezanedbali nic, a tak doufáme, že návštěvníci výstavy budou spokojeni. Vždyť hradby jim v poznání, jak to s nimi v Opavě bylo, bránit nebudou,“ uzavírají.