Poslední letošní vystoupení věnuje komorní sbor dětskému oddělení Slezské nemocnice v Opavě

středa 27. listopadu 2013 8:45

2013-11-27 kpssu drzoviceCo: Adventní, benefiční a vánoční koncerty
Anotace: Sérii vystoupení Komorního pěveckého sboru Slezské univerzity v posledním měsíci roku zahájenou adventním koncertem v Držovicích na Prostějovsku zakončí benefiční koncert ve prospěch dětského oddělení Slezské nemocnice v Opavě
Kde: kostel sv. Vojtěcha, Dolní nám. v Opavě
Kdy: 19. prosince v 17 hodin

V Držovicích na Prostějovsku (samostatnost na blízkém Prostějově obec naposledy získala v roce 2006) žije sice jen necelých 1400 obyvatel, ale jejich společenské a kulturní vyžití v adventním čase je vskutku bohaté. O třech prosincových nedělích mu dominují podvečerní vystoupení sborových těles, do jejichž společnosti byl po loňském úspěšném koncertu, který tehdy zdejší připomínku adventu otvíral, vybrán znovu také Komorní pěvecký sbor Slezské univerzity (KPSSU) v Opavě. Tentokrát mu 8. prosince patřil v pořadí druhý držovický adventní podvečer. K tomu prvnímu (1. prosince) přizvali agilní organizátoři podporovaní přímo starostkou obce Blankou Kolečkářovou pěvce prostějovského smíšeného sboru Exaudi, o poslední vystoupení se tu pak v prostředí barokní kaple sv. Floriána postavené před 305 lety a k hudebním produkcím často vyhledávané postará smíšený komorní sbor Ateneo Univerzity Palackého v Olomouci (15. prosince v 17 hodin). Obě tato tělesa jsou dobou aktivního působení i šíří členské základny pěvců s KPSSU srovnatelná.

V Opavě KPSSU v průběhu podzimu zatím vystoupil 24. září při příležitosti zahájení výuky v zimním semestru akad. roku 2013-2014 ve dvoraně budovy Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity (SU) na Masarykově ulici a 22. října v kostele sv. Hedviky v rámci programu mezinárodního Festivalu duchovní hudby Opava 2013. Pěveckým pozdravem však ozdobil rovněž Akademický den SU konaný ve Sněmovním sále minoritského kláštera 2. října a naposledy oficiální připomínku dvacetiletí Rakouské knihovny v Opavě v refektáři Domu umění 20. listopadu. Další veřejnou produkcí bylo zpívání v rámci opavských vánočních trhů na Horním náměstí 10. prosince, při němž se některým z účinkujících pěvkyň dostalo z řad naslouchajícího publika dokonce oslavných výkřiků.

Adventní koncert v linhartovském zámku proběhl pod záštitou samosprávy města, které nese označení město i ve svém názvu - Město Albrechtice, byť městská práva znovu získalo teprve v roce 2002. Linhartovy jsou jednou z jeho místních částí. Zámek situovaný v těsné bízkosti řeky Opavice, poprvé v podobě tvrze připomínaný na počátku 15. století, se stal majetkem města v roce 2001. O jeho využití pro četné kulturní a společenské aktivity obětavě pečuje agilní kastelán Jaroslav Hrubý, sám výtvarně činný jako keramik a v minulosti též pedagogicky působící v základní umělecké škole.

Tradičním, každoročními zkušenostmi prověřeným zpíváním v akusticky atraktivním prostředí na schodech budovy Filozoficko-přírodovědecké fakulty na Masarykově ul. v Opavě se KPSSU 18. prosince pro letošní rok rozloučil s posluchači z řad členů akademické obce Slezské univerzity, kterou těleso na podzim reprezentovalo na zahraniční půdě, a to v podobě podzimního výjezdu do Itálie.

Výtěžek z posledního letošního vystoupení věnuje KPSSU dětskému oddělení Slezské nemocnice v Opavě. V opavském kostele sv. Vojtěcha bude účinkovat společně s dětským pěveckým sborem Studánka Základní školy Mařádkova. Obě tělesa se posluchačům představí nejprve v samostatných blocích, aby poté celý program vygradoval společnou interpretací tří skladeb.

Foto: Loňské prosincové vystoupení Komorního pěveckého sboru Slezské univerzity v kapli sv. Floriána v Držovicích u Prostějova dokumentoval Kamil Vašinka.