Galerie Gottfrei v Opavě zůstává svému programu věrná; teď vystavuje výsledky ze sympozia mladých tvůrců

úterý 6. srpna 2013 7:35

Co: Vernisáž výstavy prací z výtvarného sympozia mladých tvůrců
Anotace: Díla osmi mladých autorů vzniklá na výtvarném sympoziu Gottfrei 2013 pořádaném stejnojmennou opavskou galerií ve spolupráci se statutárním městem Opavou.
Kde: Galerie Gottfrei, Opava, Krnovská 13-14
Kdy: středa 7. srpna v 18 hodin

Až do 30. srpna (otevřeno pondělí - pátek od 14 do 18 hodin) potrvá výstava, která je výstupem z každoročního projektu, jímž se již v širším opavském kulturním povědomí etablovala agilní Galerie Gottfrei. Sympozium Gottfrei 2013 probíhá od 27. července a přilákalo osm mladých autorů. Jsou jimi v oboru malba Jiří Kuděla, Veronika Mokrošová, Tomáš Predka a Katarína Szanyi, v sochařských disciplínách Šárka Mikesková a Jan Šnéberger a mezi vyznavači mix médií Václav Minařík a Ondrej Zelenec. Osobnost Ondreje Zelenece z Dolného Kubína, jenž po prázdninách nastoupí do závěrečného ročníku bakalářského studia oboru Multimediální techniky, garantovaného Ústavem fyziky Filozoficko-přírodovědecké fakulty (FPF), byla na jaře blíže představena prostřednictvím zpravodajského portálu Slezské univerzity - zde.

MgA. Václav Minařík, absolvent Fakulty multimediálních komunikací Univerzity T. Bati ve Zlíně a Akademie Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie, spiritus agens galerie, projektu, ale také večerních kurzů figurální kresby, je mj. vydavatelem kulturního zpravodaje Třicet, který po nedávné obsahové transformaci informuje měsíčně veřejnost o nejvýznamnějších aktivitách subjektů kulturního dění v Ostravě a v Opavě. V tomto zpravodaji, o nějž je zájem především ze strany mladých účastníků kulturních programů, je pravidelně zastoupena rovněž SU. V minulosti byla Minaříkova galerie Gottfrei třeba hostem prezentace prací posluchačů oboru Audiovizuální tvorba, jenž je vyučován na Ústavu bohemistiky a knihovnictví FPF, či výstavy posluchače Institutu tvůrčí fotografie FPF Imricha Vebera.

„Projekt sympozia si klade za hlavní cíl přesunovat umění z galerií do městských prostor. Aby konfrontovalo, inspirovalo a vytvářelo škálu názorů nejen pro opavskou komunitu. Každý ze zúčastněných tvůrců si proto vybírá místo, formu a téma sám, zcela podle vlastního uvážení. Vyhlašovatel co do volnosti tvůrčího projevu nikoho ničím nelimituje,“ charakterizuje událost V. Minařík. Spolu s tím děkuje za partnerskou podporu městu i třem sponzorům, společnosti Opametal, Jaroslavu Zapletalovi a Petru Duračinskému, a k pozvání na výstavu připojuje závěrečnou informaci, že na její vernisáž bude bezprostředně navazovat komentovaná prohlídka prezentovaných děl situovaných ve vybraných veřejných městských prostorách, jak si je jednotliví autoři pro oslovení publika sami vybrali.