Oznámení
  • Lack of access rights - File '/images/fotky/2012/09-12_LETSK-2.JPG'

Evropský projekt umožňuje Ústavu historických věd pořádat třídenní letní školu

středa 12. září 2012 7:03

Výklad zajišťují jak odborní pracovníci Ústavu historických věd (ÚHV) Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě, tak přizvaní znalci z Univerzity Karlovy (UK) v Praze, Archivu Akademie věd ČR, Ostravské univerzity, Univerzity J. E. Purkyně (UJEP) v Ústí nad Labem, Univerzity M. Bela (UMB) v Banské Bystrici, Univerzity P. J. Šafárika (UPJŠ) v Košicích a ze Zemského archivu v Opavě.

 Pracovní program letní školy zahájila 11. září přednáška „Školské výročné správy ako jedinečný pramen pre poznanie dejín školstva v 19. storočí“. Na příkladě Vyššího katolického gymnázia v Banské Bystrici zvolené téma dokumentoval Mgr. Imrich Nagy, Ph.D., z UMB. Poté následovala vystoupení doc. PhDr. Pavla Šopáka, Ph.D., z ÚHV „Mezi civilizací a kulturou: školství v českém Slezsku a jeho profil“, výklad „Vysokoškolské vzdělávání na přelomu 19. a 20. století mezi mýtem a realitou“, který přednesla PhDr. Andrea Pokludová, Ph.D., z Ostravské univerzity, a přednáška prof. PhDr. Jiřího Pokorného, CSc., z UK „Mimoškolní výchova u nás a v Evropě před první světovou válkou (se zvláštním zřetelem k lidovým vysokým školám)“.

Druhý den přinese vystoupení prof. PaedDr. Štefana Šutaje, DrSc., z UPJŠ „Národnostné školstvo na Slovensku po druhej svetovej vojne“, prof. PhDr. Zdeňka Jiráska, CSc., z ÚHV „Struktura českého vysokého školství ve čtyřicátých až šedesátých letech 20. století“ a PhDr. Karly Vymětalové z ÚHV „Výuka dějin starověkého Řecka a Říma na středních školách v zemích socialistického bloku“. Na ně po polední přestávce naváže přednáška „Učitelé před a po roce 1989 aneb Co transformace dala a vzala“, s níž vystoupí PhDr. Dana Morre, Ph.D., z UJEP, výklad PhDr. Martina France, Ph.D., z Archivu Akademie věd ČR „Socialistická výchova a tělesné tresty“ a vystoupení PhDr. Jaromíry Knapíkové ze Zemského archivu v Opavě „České školské matice a jejich podíl na rozvoji českého školství ve druhé polovině 19. století“.

V závěrečném dopoledním bloku přednášek 3. dne letní školy odprezentuje nejprve doc. PhDr. Jiří Knapík, Ph.D., z ÚHV téma „Školní družiny a kluby v padesátých a šedesátých letech jako součást socialistické mimoškolní výchovy“. Doc. PhDr. Marie Gawrecká, CSc., z ÚHV se bude zabývat národnostními aspekty vývoje školství v Předlitavsku ve druhé polovině 19. století a konečně PhDr. Jiří Němec, Ph.D., promluví k výchově a vzdělávání v nacionálně socialistickém Německu a k jejich aplikacím v okupovaných zemích se zaměřením na Protektorát Čechy a Morava.

Letní škola „Školství, výchova a vzdělávání v 19. a 20. století ve středoevropské perspektivě“ je součástí realizace evropského projektu ÚHV „Historizace střední Evropy jako téma pro rozvoj lidského potenciálu v oblasti výzkumu, inovací, vzdělávání a zapojení současných a budoucích vědecko-výzkumných pracovníků do mezinárodních vědeckých a výzkumných aktivit“ řešeného v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015