• Lack of access rights - File '/images/fotky/2012/1022_uppv_okalova.jpg'

Na podporu úzké česko-slovenské vědecké spolupráce

pondělí 22. října 2012 13:06

Toho dne totiž na ÚPPV proběhl první přednáškový blok PhDr. Oľgy Okálové, PhD., tajemnice katedry veřejné správy a sociálních služeb Ústavu sociálních věd Pedagogické fakulty Katolické univerzity v Ružomberku. Přednášející ho plně věnovala problematice terénní sociální práce s nízkopříjmovými rodinami. O den později pak před posluchače oboru Sociální patologie a prevence předstoupila s tématem Citová a vztahová vazba a její dopad na patologické rodiny.

Se slovenskými partnery má ÚPPV poměrně rozvinuté kontakty a jeho odborní pracovníci na univerzity našich východních sousedů zajíždějí zvláště v rámci učitelských mobilit programu Erasmus. V minulosti se staly cílem jejich obvykle týdenních pracovních pobytů Univerzita Komenského v Bratislavě, Univerzita Mateja Bela v Banské Bystrici, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitře, Trnavská univerzita v Trnavě i Prešovská univerzita v Prešově.

„Současný projekt je jednostranný a zahrne do tří měsíců zhuštěnou sérii přednášek PhDr. Okálové. Po dvou říjnových setkáních s našimi posluchači dojde na dva přednáškové bloky ještě v listopadu a závěrečný v prosinci,“ uvedla Mgr. D. Caloňová z ÚPPV s tím, že těchto návštěv slovenské kolegyně bude pochopitelně využito rovněž pro hledání dalších platforem oboustranné spolupráce. Hostitelé očekávají, že přednášky dr. Okálové přinesou posluchačům nové pohledy na řešení aktuálních problémů sociální práce ve slovenském prostředí i možnost přímého porovnání situace v této oblasti v obou vzájemně si blízkých zemích.

Pedagogická fakulta Katolické univerzity v Ružomberku má svá pracoviště také v Dolním Kubíně, Levoči, Popradě a ve Staré Lubovni a spolupracuje s řadou stejně zaměřených fakult na mnoha českých univerzitách. Orientuje se i na aktivní kooperaci s polskými vzdělávacími institucemi. V nabídce jejích bakalářských studijních programů figurují aktuálně mj. Speciální pedagogika a pedagogika mentálně postižených (má též navazující magisterský stupeň), dále Předškolní a elementární pedagogika sociálně znevýhodněných skupin, případně Léčebná pedagogika. V oblasti sociální práce nabízí obor Rozvojová pomoc a misijní práce.