V sociální sféře stojí i Slovensko před mnoha výzvami
Nese název Přednášková činnost, vědecká spolupráce a přenos zkušeností prostřednictvím zahraničních odborníků na SU a jeho řešiteli jsou PaedDr. Miroslav Pilát, Ph.D., a Mgr. Darina Caloňová z ÚPPV.
„S dr. Pilátem spolupracuji už druhým rokem, spojil nás zájem o komunitní plánování,“ říká dr. Okálová, jejímiž hlavními zájmy jsou sociální politika a sociální práce. V Opavě mj. odpřednášela témata Terénní sociální práce s nízkopříjmovými rodinami a Nástroje sociální politiky a patologie rodiny. „Mé působení na Katolické univerzitě v Ružomberku se odvíjí od praxe na pozici terénního sociálního pracovníka v tomto městě a koordinátora komunitního plánovaní,“ konstatuje a své hlavní poslání na akademické půdě vidí v rozvíjení co možná nejužších vazeb s veřejnou správou ve směru k reálnému poskytování sociálních služeb.
V posledním období se proto intenzivně věnuje řešení projektu, mezi jehož výstupy patří též mezinárodní vědecká konference Prevence v praxi; protidrogová politika a prevence ve veřejné správě konaná v Aule Jana Pavla II. Pedagogické fakulty Katolické univerzity v Ružomberku v minulém týdnu. „Záštitu nad ní převzala jak místopředsedkyně Národní rady Slovenské republiky Ing. Erika Jurinová, tak prezident Asociace soukromých lékařů MUDr. Ladislav Pásztor, MSc. A neméně prestižní se stala i online účast a přednáška prof. Susan Astley z University of Washington,“ ohlíží se dr. Okálová za nedávnou konferenci, jíž se podařilo projekt „Ružomberok – město prevence 2012“ vytvořením platformy pro diskusi k problematice regionálního a místního rozvoje sociální prevence v oblasti protidrogové politiky veřejné správy výrazně zviditelnit.
Jaké jsou možnosti spolupráce ÚPPV a pracoviště dr. Okálové, případně opavské Fakulty veřejných politik s Pedagogickou fakultou Katolické univerzity v Ružomberku? „Nemáme sice zcela adekvátní obor k vaší Sociální patologii a prevenci, zato ale celou řadu příbuzných oborů. A protože proces jakéhosi uzdravování veřejné správy v sociální oblasti, v němž by univerzity měly sehrávat stále významnější roli, zajímá českou i slovenskou stranu, jeví se mi příležitosti k další kooperaci reálnými,“ míní dr. Okálová. K tomu dodává, že Pedagogická fakulta Katolické univerzity v Ružomberku je zformulovala do návrhu smlouvy o spolupráci a čeká na stanovisko Fakulty veřejných politik. „Myslím, že struktura našeho Ústavu sociálních věd tvořená třemi katedrami (vedle katedry veřejné správy a sociálních služeb jde o katedru sociální práce a o katedru misijní a charitativní činnosti - pozn. autora) vytváří příznivé předpoklady pro vzájemné hledání společných zájmů a potřeb,“ potvrzuje dr. Okálová.
Její profesní dráha je s mladou Katolickou univerzitou v Ružomberku (vznikla v roce 2000, dnes má čtyři fakulty a více než sedm tisíc studentů) pevně spjata. „Absolvovala jsem tu veškeré stupně studia a mohu doložit, že se univerzitě daří. Financuje ji stát i církev, navazuje kontakty doslova v celém světě a na jejím vybavení kvalitními odborníky se významně podílí Slovenská akademie věd,“ představuje závěrem dr. Okálová stručně své působiště. „Jen naše Pedagogická fakulta má svá pracoviště nejen Ružomberku, ale v podobě čtyř institutů rovněž v Dolním Kubíně, Levoči, Popradě a ve Staré Ľubovni,“ loučí se dr. Okálová.