Závěrečný workshop česko-polského projektu konstatoval jeho úspěšné dokončení

pátek 28. prosince 2012 12:16 Autor: Martin Kůs

Významné akce se zúčastnili hlavní aktéři projektových aktivit z české i polské strany, zástupci neziskových organizací, kteří participovali na projektu, studenti středních škol a hosté, které problematika handicapovaných občanů zajímá.

V úvodu vystoupil Mgr. Janusz Mika, Ph.D., a zhodnotil výsledky projektu. Seznámil účastníky s důležitými aktivitami, které se uskutečnily v průběhu celého roku, a vyzdvihl význam dvou monografií, ve kterých se prezentují nejen výsledky výzkumů, ale i názory odborníků v oblasti vzdělávání, demografie v českém a polském regionu a problematika sociálního začleňování občanů se zdravotním postižením. Historii Těšínského Slezska a s ní související kulturní a demografická specifika přiblížil přítomným Mgr. Lubomír Nenička, Ph.D., který je autorem úvodního příspěvku v první monografii.
2013 01 EU projektDále vystoupil děkan Uniwersytetu Śląskiego v Katowicach, WEiNoE Cieszyn dr hab. prof. Zenon Gajdzica a pozitivně hodnotil vzájemnou spolupráci při plnění projektových aktivit. Zdůraznil význam výsledků česko-polského projektu a jejich další uplatnění jak ve výuce na středních a vysokých školách, tak i výsledky výzkumů, aplikovatelné a využitelné při plánování aktivit, týkajících se uspokojování potřeb občanů se zdravotním postižením, které zajišťují neziskové organizace v regionu. Na představitele polské vysoké školy navázal předseda občanského sdružení Trianon Český Těšín Viliam Šuňal, který představil tuto organizaci a její aktivity v oblasti zaměstnávání handicapovaných občanů. Přiblížil přítomným problematickou spolupráci se státními institucemi při řešení zásadních problémů v oblasti komunikace mezi subjekty a objekty poskytovatelů sociálních služeb. Na tento problém navázala Mgr. Ivona Buryová, Ph.D., a seznámila přítomné s obsahem svého příspěvku v druhé vydávané monografii, který je zaměřen na úroveň komunikace a vztahových problémů mezi pracovníky pomáhajících profesí a klienty. Vyzdvihla význam celoživotního vzdělávání pracovníků v pomáhajících profesích, zejména zdravotníků a sociálních pracovníků, které by mělo být zaměřeno na etické, filozofické a psychosociální chápání profese. Představila rozdíly v chápání člověka jako ojedinělé živoucí bytosti v křesťanském Polsku a v české společnosti, která je více ateistická.

Obsahem první monografie, představené přítomným, byly závěry z první etapy výzkumu zkoumajícího názory vysokoškolských a středoškolských studentů na integraci osob se zdravotním postižením a na povědomí ekonomických a sociálních problémů, se kterými se handicapovaní občané musí v životě potýkat. S výsledky vystoupil doc. Vojtěch Malátek a v úvodu vyzdvihl přínos výzkumu pro praxi. Seznámil účastníky workshopu s průběhem první etapy výzkumu a blíže specifikoval a následně zdůvodňoval ty výsledky, které se lišily od výsledků zkoumání na polské straně. S prezentací výsledků zkoumání na polské straně vystoupila Mgr. Magdalena Beuza. Současně vyzdvihla význam vzájemné spolupráce na všech aktivitách projektu a poděkovala studentům a všem realizátorům projektu za spolupráci.

V závěru workshopu vystoupil Ing. David Jelínek, ředitel Unica centra, a představil nová pracovní místa pro handicapované občany, která byla vytvořena v Havířově. Velmi pozitivně hodnotil česko-polský projekt, zejména ve zviditelnění problematiky zapojení zdravotně postižených občanů na trhu práce a jejich sociálního začleňování do majoritní společnosti.
Závěrečný workshop uzavřel Mgr. Janusz Mika, Ph.D., poděkováním všem přítomným za účast a členům projektu za aktivní spolupráci. Současně poděkoval vedení Obchodně podnikatelské fakulty za podmínky, které vedly k úspěšnému dokončení česko-polského projektu Osoba se zdravotním postižením mým sousedem.

Projekt Osoba se zdravotním postižením mým sousedem (CZ.3.22/3.3.04/11.02626) je financován z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF) prostřednictvím Fondu mikroprojektů v Euroregionu Silesia v rámci Operačního programu přeshraniční spolupráce Česká republika - Polská republika 2007 – 2013.

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015