Projekt Crazy Christmas přivedl zahraniční studenty za dětmi do školek

pondělí 21. ledna 2013 8:03 Autor: Martin Kůs

2013 01 AIESEC X 1KARVINÁ – Již druhým rokem realizuje studentská organizace AIESEC na Obchodně podnikatelské fakultě v Karviné zajímavý projekt, který dostal název Crazy Christmas. Více o něm prozradila členka AIESEC Linda Užíková, studentka oboru Veřejná ekonomika a správa.
„Tento projekt je zaměřen na vzdělávání malých dětí, školáků a středoškoláků. Jeho program je soustředěn na prezentaci zahraničních kultur, jejich zvyků a tradic. Samozřejmě proběhla i výuka angličtiny pro nejmenší,“ říká Linda Užíková. K realizaci se letos podařilo Karvinským získat deset vysokoškolských studentů pocházejících z Brazílie, Austrálie, Číny, Guatemaly a Indie.

Jednou z mateřských škol, kam za dětmi studenti přišli, byla ta v Ostravské ulici. Nejprve bylo třeba prorazit onu neviditelnou bariéru nedůvěry: „Náš program začínal ráno. Přišli jsme do školky a viděli jsme malé děti, jak sedí na koberci a v jejich udivených očích byly znatelné otázky: Kdo to je? Co tu dělají? Sedli jsme si k nim a začali se představovat. Nejprve se představili naši zahraniční studenti a my jsme to dětem překládali,“ popisuje Linda. Podstatou bylo, aby děti slyšely cizí řeč přímo z úst cizinců. Po prvních rozpacích ale byli malí posluchači nadšeni, tiše seděli a poslouchali. „Každý ze studentů prezentoval, odkud k nám přijel. Měli připravené různé obrázky zvířat, jídel a míst, která charakterizovala jejich země. Postupně se děti začaly zapojovat a s námi i více komunikovat,“ pokračuje jedna z organizátorek projektu.

Dalším krokem ke sblížení byly hry. Při nich se děti učily anglická slovíčka, například nosily věci ze svého okolí a dozvěděly se, jak se to říká v cizím jazyce, jakou má co barvu a podobně. Bylo prý velmi příjemné vidět, že to děti baví a zajímá. Po hrách následovaly říkanky a básničky, nejprve v češtině, pak anglicky. Brzy se děti naučily i jednoduchá říkadla a společně se začaly věnovat tématu Vánoc. „Bylo sice už po Vánocích, ale děti povídaly svým kamarádům z ciziny, jaké dostaly dárky pod stromeček a jak je slaví. Vyprávěly s takovým nadšením, že nechtěly naše zahraniční studenty pustit ke slovu,“ nastiňuje atmosféru setkání Linda Užíková.

2013 01 AIESEC X 4Hosté na oplátku zase dětem prozradili, jak se Vánoce slaví u nich. Překvapením bylo hlavně vyprávění studentky z Indie, která se svěřila, že oni Vánoce neslaví. Ukázala jim ale obrázky z jejich největších slavností, které mají tradici také v prosinci. Když všichni studenti s pomocí české překladatelky představili jejich Vánoce, zahráli si ještě společně jednu hru a byl čas na rozloučení. Děti je samozřejmě nechtěly pustit.
Lindu Užíkovou jsme ještě požádali o krátké zhodnocení celé akce: „Projekt byl úspěšný, díky němu děti měly možnost naučit se různá anglická slovíčka netradičním způsobem, poznávaly novou kulturu různých států a hlavně mohly vidět, že na světě existují různé typy lidí,“ říká organizátorka a dodává: „Myslíme si, že celkově se projekt povedl, střetl se s kladnou odezvou a byli bychom rádi, kdybychom jej mohli zorganizovat i tento rok.“