Jak na moderní dějiny pro studenty dějepisu a učitelství dějepisu? Odpovědi bude hledat didaktický seminář

středa 13. února 2013 11:12 Autor: Administrator

0213 didaktikaZaměření na možnosti moderní a seriózní výuky základních témat soudobých dějin prožitkovou formou. Třídenní vzdělávací seminář (7.-9. března, Velké Losiny) vedený prožitkovou formou (kombinace workshopů a demonstrací výukových metod) nabízí program, který vychází z konkrétních požadavků vysokoškolských studentů i učitelů dějepisu. Ty vzešly z konferencí a seminářů se zaměřením na oblast výuky poválečných dějin, které především pro učitele dějepisu pořádá Občanské sdružení PANT již čtyři roky.

„Účastníci workshopu získají ucelené a relevantní informace o vybraných tématech, jednotlivých metodických formách, získají orientaci v jednotlivých informačních zdrojích. Zejména se naučí využívat prameny a zdroje pro tvorbu vlastních výukových hodin v takové podobě, aby žáka či studenta probírané téma zaujalo a pochopil je,“ přiblížil Mgr. David Váhala, jeden z koordinátorů klíčových aktivit projektu Popularizace VaV histor. věd, v jehož rámci se seminář realizuje.

Účastníci se naučí pracovat s dobovými materiály, interpretací textů, rozborem dobové literatury (próza a poezie), filmu atd., to vše s důrazem na jejich praktické využití ve výuce. Budou seznámeni s využíváním dokumentárních filmů, audiovizuálních materiálů a svědectví pamětníků ve výuce. Seminář je primárně zaměřen na metodiku výuky o daném tématu, a to s přesahem využitelnosti do různých studijních předmětů (dějepis, český jazyk, mediální výchova, občanská nauka).

„Cílem semináře bude vlastní tvorba pracovních listů, výukových hodin, praktických výukových prezentací a také práce s portálem Moderní dějiny.cz,“ doplnil David Váhala. Tematicky se bude jednat o výběr z národních a světových dějin 2. poloviny 20. století.

Semináře pořádané sdružením PANT
www.moderni-dejiny.cz/rubrika/237-vzdelavaci-akce
www.moderni-dejiny.cz/rubrika/244-seminare

Konference a další akce
www.moderni-dejiny.cz/rubrika/245-konference
www.moderni-dejiny.cz/rubrika/39-akce-modernich-dejin

Zájemci se mohou hlásit e-mailem na vahala(zavinac)uhv.cz (předmět „Didaktický seminář").