Bulletin Centra řízení projektů poosmé dokumentuje, jaký přínos rozvoji představují evropské prostředky

čtvrtek 16. května 2013 8:59

2013-05-16 projektilNejen aktivním členům řešitelských týmů, ale celé akademické obci Slezské univerzity (SU) je od počátku své existence určen bulletin, o nějž se na oddělení rozvoje rektorátu stará Centrum řízení projektů. Květnové vydání, jež se chystá čtenáře oslovit právě v těchto dnech, už poosmé dokumentuje, jaký význam mají pro rozvoj SU evropské prostředky.

Přestože desetistránkový obsah ani zdaleka nepřipomíná všechny v současné době řešené projekty, lze si z něj udělat poměrně slušnou představu o tom, kterým z odborných pracovišť se podařilo přetavit úsilí o získání finanční podpory nad rámec standardního rozpočtu a tím též zajištění rychlejšího rozvoje v každodenní potřebu. S výjimkou Fakulty veřejných politik se v bulletinu prezentují řešitelé ze všech ostatních univerzitních součástí.

Hodnotící pohled na řešení projektu „Posílení konkurenceschopnosti zaměstnanců malých a středních firem v Moravskoslezském kraji (MSK) prostřednictvím vzdělávání v oblasti mezinárodního obchodu a exportu“ přináší Ing. Renata Rudolfová z Okresní hospodářské komory Karviná, tedy instituce, která v něm figurovala jako partner karvinské Obchodně podnikatelské fakulty (OPF). Významný prostor bulletin věnuje také projektu, jenž se věnuje zkvalitnění výuky muzejní konzervace, restaurování a průzkumu historických materiálů. Při jeho řešení se spojila pracoviště dvou univerzit v kraji a Slezské zemské muzeum.

Posouzení přínosu posledního 5. cyklu motivačních přednášek konaného v rámci řešení projektu Inovace bakalářských studijních oborů se zaměřením na spolupráci s praxí je předmětem příspěvku pracovníků oddělení aplikované matematiky Matematického ústavu (MÚ) v Opavě Ing. Kataríny Jelšovské, Ph.D., a Ing. Jana Meleckého, Ph.D. Jejich kolega z MÚ RNDr. Karel Hasík, Ph.D., předkládá informaci o působení nových doktorandů, které umožnil projekt Rozvoj vědeckých kapacit SU. O letošních seminářích zastřešených projektem Ústavu fyziky Filozoficko-přírodovědecké fakulty Intenzifikace internacionálních, mezioborových a intersektoriálních přístupů při studiu píše Lenka Čápová, Mgr. Bc. Michal Novotný připomíná pracovní návštěvu německého historika Dr. Stefana Albrechta na Ústavu historických věd (ÚHV) a jeho účast na workshopu k tematice Velké Moravy konaného pod hlavičkou projektu Historizace střední Evropy.

O pokračujícím výzkumu malého a středního podnikání na OPF pojednává příspěvek Ing. Renaty Rudolové, prioritu vědecké práce akcentuje hodnocení projektu Rozvoj vědeckých kapacit MÚ podané RNDr. Karlem Hasíkem, Ph.D. Obsáhlého zpravodajství se dále dostává projektu ÚHV Popularizace nejnovějších výzkumných a vědeckých výsledků v oblasti historických věd v rámci středoevropské komparace, Bc. Pavel Kalivoda podává zprávu o dosavadním řešení projektu Podpora zavádění expresivních terapií do výuky žáků se speciálními potřebami v MSK.

Seminářem realizovaným na půdě Astronomického ústavu Akademie věd ČR jako součástí projektu Podpora zapojení do mezinárodních sítí teoretického a observačního výzkumu v oblasti relativistické astrofyziky kompaktních objektů se do detailů zabývá Lenka Čápová, podobně podrobně je komentován též projekt Zkvalitnění výuky a poskytovaných služeb podporující rovný přístup ke vzdělávání na SU. Konečně Ing. Jan Górecki přibližuje první polovinu řešení projektu Inovace studijních programů na OPF, o něž se zasazují odborní pracovníci katedry informatiky.