Ve vzdělávání volených zástupců územních samosprávných celků vidí karvinská katedra práva kontinuální proces
Do závěrečné fáze pilotního ověřování se od jara dostal projekt Modulový systém dalšího vzdělávání volených zástupců územních samosprávných celků, který je v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost od počátku roku 2011 řešen na katedře práva Obchodně podnikatelské fakulty (OPF). Řešitelé teď připravují zářijovou konferenci.
„Realizovat projekt umožnila Moravskoslezským krajem vyhlášená osa Podpora nabídky dalšího vzdělávání v již uvedeném operačním programu,“ říká za řešitelský tým JUDr. Marie Sciskalová, Ph.D., vedoucí katedry práva OPF. „Spolu s kolegy si ceníme jak zájmu, který byl o spolupráci ze strany měst a obcí v Moravskoslezském, ale i ve Zlínském kraji projeven, tak skutečnost, že se podařilo do řešení projektu vtáhnout pracovníky většiny dalších kateder fakulty,“ vidí dr. M. Sciskalová základní aktiva při přípravě a tvorbě 41 studijních pomůcek. V elektronické podobě budou záhy k dispozici účastníkům vzdělávání v Bohumíně, Českém Těšíně, Dolní Lutyni, Orlové a ve Valašském Meziříčí. „Dostanou se k nim však také všichni další zájemci,“ potvrzuje hlavní řešitelka.
Když posléze představuje čtyři moduly, k nimž se studijní materiály pojí, hovoří o těchto tematických celcích. „Jsou jimi modul finanční a informatické gramotnosti a ekonomie, modul specializační v podobě zpracovaných poznatků o veřejné správě a jejím řízení, modul věnovaný pravomocím volených zástupců územně samosprávných celků (ÚSC) a konečně modul zabývající se otázkami ochrany osobních údajů a přístupu k informacím,“ prezentuje.
Ucházet se o projekt nebyla myšlenka, která by spadla z čistého nebe. Odborní pracovníci katedry práva OPF mají se vzděláváním v oblasti veřejné správy bohaté zkušenosti a jsou pro ně využíváni zdaleka ne pouze v Moravskoslezském kraji. „Zatímco systém vzdělávání pro pracovníky samospráv lze považovat za domyšlený, v případě volených zástupců ÚSC se už dlouhá léta polemizuje o tom, zda by se jejich vzdělávání měl ujmout stát, nebo zda jsou k tomu příslušné spíše kraje,“ vysvětluje absenci koncepce vzdělávání volených zástupců ÚSC JUDr. Jaromír Richter, který mimochodem stál u samých počátků OPF, a v její přípravě vidí pro katedru práva dlouhodobý nosný program. „Z něj vycházejí další úvahy o možném konstituování Ústavu veřejnoprávních studií na Slezské univerzitě, na jehož aktivitách by spolu s OPF mohla participovat Fakulta veřejných politik v Opavě.
„Řešení projektu tedy přineslo přesahy z jednoho pracoviště na celou fakultu,“ konstatuje dr. M. Sciskalová a vrací pozornost k dotažení všech projektových aktivit a výstupů. Jim vedle redakce tištěné publikace dominuje příprava závěrečné konference projektu. Její termín je už stanoven; v Karviné se bude konat 26. září. „Program kromě standardních vystoupení řešitelů chceme s Krajským úřadem Moravskoslezského kraje koncipovat tak, aby postihl i aktuální pohled na vzdělávání volených zástupců ÚSC ze strany toho, kdo pro řešení projektu vytvořil předpoklady,“ přibližuje dr. Sciskalová a počítá též s reakcí těch, kdo vzdělávání absolvovali.
„Zjištění, že se ho zúčastnili nejen volení zástupci ÚSC, ale i pracovníci úřadů, těší a zároveň zavazuje. Navíc se nám podařilo získat příznivý ohlas též v sousedním Zlínském kraji, což vytváří nové příležitosti se nad koncepcí tohoto vzdělávání zamýšlet v širších dimenzích,“ hodnotí dr. Sciskalová a jako příklad pozitivního postoje uvádí město Bohumín, které už deklarovalo zájem aktivně se podílet na případném pokračování projektu. „Monitorujeme ho a na konferenci o něm jistě bude řeč,“ slibuje hlavní řešitelka a přidává poslední praktickou poznámku. „Projekt, což pokládám za záležitost nezanedbatelnou, pomohl OPF též k nové počítačové učebně v objektu bývalé polské školy na ulici Gustawa Morcinka vybavené 24 stanicemi pro studující a jednou stanicí lektorskou,“ uzavírá dr. Sciskalová.