Naučte se využívat svůj mobilní telefon naplno. Slezská univerzita připravila bezplatný kurz

pondělí 5. srpna 2013 14:01 Autor: Martin Kůs

2013 08 telefonovaniOPAVA - Pro mladší je to naprostá samozřejmost, pro starší často neřešitelný problém. Mobilní telefon a jeho funkce. Především seniorům je tak určen jednodenní bezplatný kurz Ovládání mobilního telefonu, který pro ně připravilo 10. září Centrum celoživotního vzdělávání Slezské univerzity v Opavě.

„Kurz, který bude realizován v univerzitní budově na Olbrichově ulici v Opavě, je rozdělen do dvou částí. První tříhodinový blok zahájí v 9 hodin a je určen hlavně začátečníkům, kteří se seznámí s možnostmi volání, se psaním SMS a dozvědí se, co je SIM karta či jak používat kalendář nebo upomínky,“ říká ke kurzu Dagmar Kalivodová, koordinátorka Centra celoživotního vzdělávání Slezské univerzity v Opavě. Ve 13 hodin pak bude zahájen druhý tříhodinový blok, určený pokročilejším uživatelům, se zaměřením také na tzv. chytré telefony. Jeho náplní budou témata internet v mobilu a jeho nastavení, používání fotoaparátu a videa a následná práce se záznamy, ale také jak blokovat telefon v případě ztráty u krádeže. Lektorkami kurzu budou dvě odbornice společnosti T-Mobile Miroslava Jirásková a Martina Mikolandová, které do Opavy přijedou již čtvrtým rokem.

„Nejedná se o komerční akci, účastníci se tedy nemusí bát, že by jim někdo nutil něco ke koupi či podepsat nějakou smlouvu,“ rozptyluje Dagmar Kalivodová případné obavy, že jde o reklamní aktivitu mobilního operátora. Naopak, smyslem kurzu je naučit zájemce využívat možností mobilních telefonů, ale také jim ukázat, že se nových technických vymožeností dnešní doby nemusí bát. Aby společně s lektorkami mohli individuálně řešit jednotlivé problémy, je počet frekventantů omezený na deset. Zájemci se mohou hlásit na níže uvedených kontaktech od 14. srpna.

Kolem nás je totiž stále řada těch, kteří používají na svém mobilním telefonu jen jedinou funkci – volání. Někteří jsou ještě schopni napsat textovou zprávu SMS, ale tam jejich znalost ovládání přístroje končí. „Omezené využívání mobilů zdaleka není jen záležitostí seniorů, jak bychom si mysleli, ale lidé v pracovně aktivním věku složitě hledají cestu k novinkám, které se objevují,“ zdůrazňuje Dagmar Kalivodová. Přitom dnešní standardní mobilní telefon nabízí řadu další funkcí, které by pro jejich praktičnost bylo dobré znát a používat. Každý mobil nabízí možnosti upomínek, abychom na nic nezapomněli, kalendář, sdružovaní kontaktů, hromadné SMS či třeba obyčejný budík. Pokročilejší pak mají integrovaný fotoaparát, video, rádio, hudební přehrávač či čtečku elektronických knih. Zkrátka tzv. aplikace, které jsou nejen praktické, ale navíc dokáží zkrátit čas například na cestě.

Centrum celoživotního vzdělávání
Slezská univerzita v Opavě