Logističtí experti přednášeli na Obchodně podnikatelské fakultě v Karviné

středa 7. srpna 2013 7:58 Autor: Martin Kůs

2013 08 Karvina logistika 11KARVINÁ – Hned tři čeští špičkoví odborníci na oblast logistiky navštívili v průběhu uplynulých měsíců Obchodně podnikatelskou fakultu v Karviné. Přivedly je sem přednášky v rámci projektu Inovace studijních programů na Slezské univerzitě v Opavě, Obchodně podnikatelské fakultě v Karviné, CZ.1.07/2.2.00/28.0017.

Byli jimi Ing. Martin Hart, Ph.D., a doc. Ing. Jaroslav Rašner, CSc., oba z Ústavu logistiky Fakulty logistiky a krizového řízení v Uherském Hradišti, součásti Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Třetím přednášejícím byl doc. Ing. Zdeněk Čujan, CSc., vedoucí Katedry logistiky a technických disciplín Vysoké školy logistiky o.p.s. v Přerově. Experti prezentovali z pohledu logistické teorii a praxe velmi aktuální témata, jako jsou Prognózování poptávky v logistickém řízení podniku, Logistika ve výrobních procesech a Chování dodavatelského řetězce při změně poptávky.

Ing. Martin Hart, Ph.D., se zaměřil na kritickou analýzu aplikace a výsledků jednotlivých statistických metod prognózování poptávky na základě jejich verifikace v praxi. Doc. Ing. Jaroslav Rašner, CSc., poukázal na nezbytnost využití logistických přístupů a metod ve výrobě, která v současnosti představuje nejen nedílnou součást integrovaného řízení podnikového logistického systému, ale i celého dodavatelského řetězce, a doc. Ing. Zdeněk Čujan, CSc., se ve svém vystoupení zaobíral nejen problematikou chování spotřebitelů, distributorů a výrobců při změnách poptávky, ale také v praxi ověřenými metodami jejich predikce.
2013 08 Karvina logistika 2Přednášky expertů byly předmětem odborného zájmu nejen ze strany pedagogů fakulty, ale také studentů. Na konci každé z nich proběhla ve velmi přátelské atmosféře závěrečná diskuze, jejímž obsahem bylo, kromě odpovědí na dotazy k tématům, také krátké představení zkušeností s výukou logistiky na odborně zaměřené fakultě (Fakulta logistiky a krizového řízení v Uherském Hradišti) a prozatím jediné takto odborně zaměřené české vysoké škole (Vysoká škola logistiky o.p.s. v Přerově).

Už v minulém akademickém roce byla mezi významnou logistickou společností DHL a Obchodně podnikatelskou fakultou v Karviné uzavřena dlouhodobá smlouva o vzájemné spolupráci, jejímž smyslem je umožnit především studentům se zájmem o logistiku vykonávat brigády, účastnit se exkurzí a vypracovávat absolventské práce, které by řešily aktuální logistické problémy v praxi. Nejlepším studentům pak DHL nabízí také perspektivu získání trvalého pracovního uplatnění v prestižní společnosti. Studenti tak dostali nejen možnost setkat se a diskutovat s experty v oblasti, kterou studují, ale také využít pozvání společnosti DHL a osobně navštívit rozsáhlé logistické centrum skladů v Pohořelicích. Ze slov samotných studentů, kteří se v uplynulém semestru logisticky orientovaných akcí účastnili, jasně vyplývá, že význam a perspektivy logistiky jsou pro obchod a podnikání zcela neoddiskutovatelné a právě z toho důvodu lze realizaci a účast na těchto aktivitách do budoucna jen doporučit.

Ing. Marta Wilczková, gestor tematického celku
Doc. Ing. Xenie Lukoszová, Ph.D., koordinátor klíčových aktivit
tematický celek projektu Inovace studijních programů na Slezské univerzitě v Opavě
Obchodně podnikatelské fakultě v Karviné, CZ.1.07/2.2.00/28.0017