Projekt zjistí úroveň angličtiny v České republice, Slezská univerzita bude u toho

úterý 17. září 2013 13:08 Autor: Martin Kůs

Tiskov zprava Czech Reublic Speaks English-1OPAVA – Slezská univerzita v Opavě je jednou z pětapadesáti českých, moravských a slezských akademických institucí a jazykových škol, které se přihlásily k projektu CZECH REPUBLIC SPEAKS ENGLISH. O něm nám více řekla PhDr. Radmila Dluhošová, Ph.D., prorektorka Slezské univerzity pro studijní a sociální záležitosti:

„Cílem projektu je provedení prvního celorepublikového testování z anglického jazyka pomocí mezinárodně uznávaných zkoušek TOEIC Listening & Reading, TOEIC Bridge a TOEFL Junior. Účast na projektu je bezplatná a určená široké veřejnosti. Testování se uskuteční ve dnech 25. - 30. listopadu po celé České republice na půdě partnerských jazykových škol a akademických institucí.“

Důvod k tomu je jednoznačný. V České republice chybějí data o aktuálních jazykových schopnostech obyvatel, založená na jejich skutečném testování. Jediný aktuální výzkum prováděný na reprezentativním vzorku celé populace ČR byl výzkum Eurobarometru z června 2012, ale ten byl založený pouze na sebehodnocení, nikoli na skutečném testování jazykových schopností. Zásluhou projektu CZECH REPUBLIC SPEAKS ENGLISH budou taková souhrnná data k dispozici. „Projekt a jeho výsledky se tak stanou pro odpovědné instituce příležitostí, jak tyto strategické informace získat, a to společně s dalšími údaji, které poskytne přidružené dotazníkové šetření. Získané výsledky budou užitečné i pro státní orgány a zahraniční investory,“ zdůrazňuje význam projektu Radmila Dluhošová.

Tisková zpráva a podrobnosti projektu

MSMTJak už bylo řečeno, v současné době je do projektu zapojeno 55 akademických institucí a jazykových škol. Společnost ETS Global, která pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR projekt realizuje, zve k účasti i další.

Účast na projektu je dobrovolná. Zájmem je, aby testování proběhlo na středních a vysokých školách, v jazykových školách a ve firmách, a to ve spolupráci s partnerskými jazykovými školami a akademickými institucemi. Instituce osloví své studenty a na základě zpětné odezvy zaregistruji účastníky. ETS Global následně poskytne v termínu 25. - 30. listopadu bezplatnou verzi zkoušek TOEIC L&R, TOEIC Bridge a TOEIC Junior pro účely průřezového testování znalostí anglického jazyka pro občany České republiky ve věku od 11 let.

Posledním krokem je vyhodnocení testů, jež následně ETS Global statisticky zpracuje. Ani ti, kdo se testů zúčastní, neodejdou s prázdnou. „Každý účastník obdrží Certifikát o účasti na projektu s uvedením dosažené úrovně podle ERR, například B1. To mu může následně pomoci při přihlášení na školu nebo při hledání zaměstnání,“ doplnila závěrem prorektorka Slezské univerzity Radmila Dluhošová.

Zájemci o účast v projektu najdou potřebné informace na webu: