Ústav fyziky zahajuje v Praze prestižní mezinárodní konferenci Prague Synergy 2013

pátek 22. listopadu 2013 8:37 Autor: Martin Kůs

PRAHA, OPAVA – V pražském hotelu Don Giovanni začíná 22. listopadu prestižní mezinárodní astrofyzikální konference Prague Synergy 2013, věnovaná otázkám výzkumu černých děr a neutronových hvězd, rentgenové astronomie, teorie akrečních procesů a alternativních teorií gravitace. Jednání konference jsou plánována až do 1. prosince.

Uspořádání této konference se širokou mezinárodní účastí zahraničních expertů bylo jedním z klíčových cílů projektu Ústavu fyziky Filozoficko-přírodovědecké fakulty (FPF) Slezské univerzity v Opavě  „Podpora zapojení do mezinárodních sítí teoretického a observačního výzkumu v oblasti relativistické astrofyziky kompaktních objektů, reg. č. CZ.1.07/2.3.00/20.0071“.

Tento cíl se organizátorům podařilo uskutečnit v neočekávané míře, jako účastníci konference se zaregistrovali světoví vědečtí lídři v oblasti relativistické astrofyziky a teoretické fyziky. Na konferenci mimo jiné přednese svůj příspěvek prof. Petr Hořava, jeden z nejcitovanějších teoretických fyziků současnosti. Prof. Petr Hořava je jeden ze spolutvůrců současné podoby teorie superstrun a předním expertem na poli kvantové gravitace. Dalšími z významných postav současné astrofyziky a astronomie, kteří se mezinárodního setkání v Praze zúčastní, jsou např. prof. Didier Barret, prof. Luigi Stella, prof. Tomaso Belloni nebo prof. Ivan Hubený. Součástí konference bude i diskuze u kulatého stolu (Round table), která bude za účasti českých i zahraničních expertů věnována otázkám rentgenové astronomie a družicových observačních misí.

Mediální podpora konference bude zajištěna dvěma tiskovými konferencemi, na první budou mít zástupci českých médií možnost rozhovorů s pozvanými zahraničními experty, na druhé bude mít hlavní slovo český organizační a vědecký tým pod vedením prof. Zdeňka Stuchlíka, dr. Gabriela Töröka, dr. Martina Urbance a dr. Pavla Bakaly.

Předpokládá se, že se konference „Prague Synergy 2013“ zúčastní i zástupci České republiky v orgánech ESA Space Programme Committe a Prodex (Programme for the Development of Scientific Experiments).

Konference v souladu s cíli projektu „Podpora zapojení do mezinárodních sítí teoretického a observačního výzkumu v oblasti relativistické astrofyziky kompaktních objektů, reg. č. CZ.1.07/2.3.00/20.0071“ velmi výrazným způsobem přispěje k zapojení mladých vědeckých pracovníků i celého týmu Ústavu fyziky FPF do skutečně prestižní mezinárodní spolupráce a k možnostem začlenění do vědeckých týmů budoucích i současných kosmických observačních misí. Spolupořadatelem konference je Astronomický ústav AV ČR.

Webovou stránku konference s dalšími informacemi, úplným seznamem účastníků a tématy jejich přednášek lze najít na adrese: http://www.synergy2013.physics.cz/

RNDr. Pavel Bakala, Ph.D.
proděkan pro informace a rozvoj FPF

Bc. Lenka Čápová
mediální podpora konference