Nový výtah v první opavské univerzitní budově pomůže především studentům se specifickými potřebami

čtvrtek 28. listopadu 2013 10:32 Autor: Martin Kůs

OPVK popularizace

2013 11 vytahOPAVA – Jednou z klíčových aktivit projektu Zkvalitnění výuky a poskytovaných služeb podporující rovný přístup ke vzdělávání na Slezské univerzitě v Opavě (reg. č. CZ.1.07/2.2.00/29.0005), bylo vybudování bezbariérového výtahu v budově Slezské univerzity na Bezručově náměstí 13 v Opavě.

Záměrně uvádíme bylo, protože nový výtah už je skutečností; 21. listopadu úspěšně proběhla kontrolní prohlídka stavby a výtah byl zkolaudován. Studenti se specifickými potřebami, ale také správní zaměstnanci či pedagogové, kteří mají pohybové zdravotní problémy, tak dostali možnost pohodlně se dostat do kteréhokoli patra a tím i do všech učeben a laboratoří budovy, v níž sídlí nejen děkanát Filozoficko-přírodovědecké fakulty, ale především Ústav fyziky, Ústav informatiky a Institut tvůrčí fotografie.

Vstup do budovy je pro vozíčkáře uzpůsoben na jižní straně budovy ve dvorním traktu, kde je i parkoviště. Hned na kraji jsou řádně značená vyhražená parkoviště a mírně nakloněná rampa, po které lze pohodlně vyjet vozíčkem do zvýšeného vstupního patra. Pak stačí popojet chodbou a člověk je u výtahu. Ten ho odveze kamkoli od sklepa, kde je mimo jiné situováno audiovizuální studio oboru Multimediální tvorba, až po podkroví, kde se nacházejí kanceláře studijního oddělení a učebny.

„Vše začalo už v loňském roce, kdy bylo třeba najít projektanta. To ale bylo zjednodušené tím, že už v roce 2009 vznikl projekt půdní vestavby budovy a její součástí byl i výtah. Takže vlastně bylo třeba jen tento původní návrh upravit podle stávajících podmínek,“ říká k výtahu Ing. Jiří Štefek z rektorátního oddělení investic Slezské univerzity.

V březnu letošního roku byla zveřejněna zadávací dokumentace pro výběrové řízení, v němž následně zvítězila společnost Unicont Opava, spol. s.r.o., která se zavázala výtah dokončit do 31. října, a to za cenu 2 412 431 korun včetně DPH. „Snažili jsme se, aby v maximální možné míře byly bourací a hrubé stavební práce orientovány do prázdninových měsíců, kdy se na univerzitě neučí. V říjnu se pak provedla montáž ocelové konstrukce a zavěšení výtahu,“ popisuje další postup Jiří Štefek s tím, že vše bylo dokončeno v plánovaném termínu. Posledním krokem byla kolaudace. O tu požádala univerzita hned v první listopadový den.

Oficiálním předáním výtahu v budově Bezručovo náměstí 13 do provozu ale ruce do klína nikdo neskládá. Naopak. „V původním plánu bylo na výtah vyčleněno pět milionů korun, ale podařilo se nám vše zhotovit za polovinu. Rozhodli jsme se proto, že za ušetřené prostředky vybudujeme stejný výtah také v budově Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné Na Vyhlídce. Zde jsou nejen učebny a další školní zařízení, ale hlavně koleje. Výtah tak umožní ubytování hendikepovaných studentů i ve vyšších patrech,“ říká o nejbližších projektových plánech Ing. Petr Korviny, Ph.D., hlavní řešitel projektu Zkvalitnění výuky a poskytovaných služeb podporující rovný přístup ke vzdělávání na Slezské univerzitě v Opavě. Záměr už podpořilo i schválení změny v projektovém plánu a v současné době probíhá poptávkové řízení na zhotovitele projektové dokumentace.

 

2013 11 vytah 2

 

 

 

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015