Řešení projektu, jehož obsahem je výzkum provázanosti elit na regionální a centrální úrovni, zahájil workshop
Z fondu mikroprojektů Euroregionu Silesia, který si v září připomněl 15. výročí existence, se Ústavu středoevropských studií (ÚSES) Fakulty veřejných politik podařilo získat prostředky na řešení projektu „Provázanost politických elit na regionální a centrální úrovni“. Partnerem se v něm ÚSES stala Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu.
Členové řešitelského týmu z ÚSES se rozhodli zahájit svou práci veřejným představením projektu, k němuž došlo 27. listopadu. Úvodní workshop nazvaný Regionální politické elity a koncipovaný jako zasazení projektu do širších souvislostí výzkumů realizovaných politology na jiných českých univerzitách moderoval Mgr. Petr Hlaváček, Ph.D., za pořádající ÚSES se jej zúčastnili rovněž vedoucí pracoviště Mgr. Petr Slováček, Ph.D., jeho zástupce Mgr. Lukáš Vomlela, Ph.D., a PhDr. Dušan Janák, Ph.D. Prezentace základních cílů projektu a aktivit, jež se v rámci jeho řešení uskuteční, se ujal L. Vomlela.
„Naše analýza provázanosti politických elit na regionální a centrální úrovni se zaměří zvláště na Moravskoslezský kraj a Slezské vojvodství,“ potvrdil L. Vomlela. Hlavním publikačním výstupem se stane kolektivní monografie, jejíž vydání se předpokládá v závěru příštího roku, tedy v období do 30. listopadu 2014, kdy projekt končí. „Vedle podrobného monitoringu k dnešku dosaženého postavení krajů v České republice a vojvodství v sousedním Polsku se chceme zaměřit i na přesahy regionálních elit do center a detailněji zmapovat, jak jsou jejich zkušenosti na centrální úrovni přijímány a také využívány a do jaké míry ovlivňují přijímaná strategická rozhodnutí,“ objasnil L. Vomlela a přiznal, že se řešitelé mj. zaměří rovněž na často veřejně diskutovaný fenomén kumulace mandátů. „Samozřejmě při vědomí, že situace v tomto směru je u nás a v Polské republice přece jen odlišná,“ dodal.
Ve vztahu k blízkému polskému partnerovi projektu, k němuž Slezskou univerzitu v Opavě váže oficiální dohoda o spolupráci (byla podepsána v Ratiboři 19. července 2012), je potřeba uvést, že i kolegové odborných pracovníků ÚSES z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu se v současnosti zabývají řešením projektu Překračujeme hranice financovaného Evropskou unií, a to ze zdrojů evropského Fondu regionálního rozvoje v rámci operačního programu přeshraniční spolupráce Česká republika - Polská republika 2007-2013. Úvodní konferenci tohoto projektu hostil Zamek Piastowski v Ratiboři o den dříve, než se v Opavě uskutečnil v úvodu citovaný workshop, tedy 26. listopadu. Jednání si vytklo aktuální téma „Slezsko v Evropě - deset let členství v Evropské unii“. „Byli jsme mu přítomni,“ připomíná L. Vomlela a vedle účasti pedagogů ÚSES vyzdvihuje využitou možnost pozvání skupiny posluchačů 1. ročníku navazujícího magisterského oboru Středoevropská studia.
Když se ale znovu vrátíme na opavský ÚSES, workshop Regionální politické elity obohatila cenná vystoupení odborníků z dalších našich univerzitních pracovišť, v takovém zastoupení tu uskutečněná vůbec poprvé. Tak doc. PhDr. Jaroslav Čmejrek, CSc., z České zemědělské univerzity v Praze prezentoval téma politologických aspektů studia elit, otázku stranictví a stranických systémů, doc. Mgr. Pavel Šaradín, Ph.D., z Univerzity Palackého v Olomouci se zabýval výsledky provedeného výzkumu vztahujícího se vedle jiných otázek i na korupci na místní a regionální úrovni a jeho kolega z olomoucké univerzity Mgr. Dan Ryšavý, Ph.D., referoval o tematických a metodologických aspektech výzkumu regionálních a celostátních politických elit.
Na participaci regionálních elit a reprezentaci regionálních zájmů na celostátní úrovni se zaměřil PhDr. Petr Just, Ph.D., z Metropolitní univerzity Praha, Mgr. Karel Kouba, M.A., Ph.D., z Univerzity Hradec Králové pak představil svůj výzkum problematiky nárůstu počtu zaměstnanců městských úřadů statutárních měst mezi lety 1994 - 2010. Konečně Mgr. Michal Pink, Ph.D., z brněnské Masarykovy univerzity přednesl příspěvek na téma „Regionální zastupitelé v komparativní perspektivě víceúrovňového vládnutí“, v němž se věnoval i otázce kumulace mandátů.
„Skutečnosti, že se podařilo získat pozornost těchto odborníků, kteří přijali pozvání a v Opavě vystoupili, si opravdu vážíme. Je pro naše pracoviště, a to nejen v přímém vztahu k projektu, inspirující i zavazující zároveň,“ přiznal L. Vomlela. Současně přislíbil, že akademická obec bude prostřednictvím zpravodajského portálu Slezské univerzity o postupu řešení projektu průběžně informována.
Foto: Mgr. Lukáš Vomlela, Ph.D., (v první řadě první zleva) při workshopu na Ústavu středoevropských studií, který se za účasti posluchačů doktorského a magisterského studia věnoval problematice válečných a poválečných táborových zařízení.