„Cena Statutárního města Opavy patří celému Institutu tvůrčí fotografie,“ říká jeho vedoucí Vladimír Birgus
OPAVA - Mezi třemi osobnostmi, které letos získaly Cenu Statutárního města Opavy, byl 24. září ve Slezském divadle také prof. PhDr. Vladimír Birgus, vedoucí Institutu tvůrčí fotografie (ITF) Filozoficko-přírodovědecké fakulty. „Ocenění nepatří jen mně, ale jistě celému našemu pracovišti,“ uvedl těsně po jeho převzetí a Opavu nazval svým druhým domovem.
„Za dobu, kdy tu působím, bylo už o mně napsáno úplně všechno,“ usmívá se V. Birgus (1954), aby tím naznačil, že čas, který ITF věnuje, se nachyluje ke čtvrtině století, ale zároveň i potvrdil, jak na něj a na nové potřeby za výrazné pomoci kolegů reaguje. „Poslední roky prožíváme ve znamení generační obměny týmu pedagogů. Byl výrazně omlazen,“ specifikuje. Posílily ho osobnosti s pedagogickými zkušenostmi odjinud, Mgr. Štěpánka Stein, Mgr. BcA. Rafał Milach, Mgr. Josef Moucha, MgA. Petr Vilgus, Ph.D., do výuky se už zapojili také někteří z posluchačů doktorského studia (MgA. Mgr. Jan Mahr a MgA. Marek Malůšek).
Radost všem až dosud jmenovaným ovšem dělají především posluchači. Cenu pro nejlepšího z nich udělovanou už od roku 1994 letos získal MgA. Rafał Siderski z Varšavy za mimořádně působivou teoretickou i praktickou část diplomové práce. Rafał je věnoval svému otci, který, aby uživil rodinu, odešel za prací do USA. „To byly našemu vynikajícímu absolventovi dva roky. Když měl osm, jeho otec tragicky zahynul, takže mu na něj nezůstaly prakticky žádné osobní vzpomínky. Proto se už jako dospělý rozhodl ho pro sebe vlastně objevit. Objížděl tedy příbuzné, shromažďoval doklady a staré fotografie, aby z nich vytvořil pozoruhodnou emotivní práci. Ve státnicové komisi jsme se shodli na tom, že jde o ukázkový a přesvědčivý příklad využití archivních dokumentů pro jejich nové zhodnocení,“ přibližuje V. Birgus přínos závěrečného výstupu oceněného autora.
Už při prvních konzultacích o zaměření kvalifikačních prací usilují pedagogové ITF o to, aby si posluchači volili objevná témata. „Zásluhou toho Institut přispívá třeba k oživování zapomenutých nebo polozapomenutých tvůrců,“ připomíná jeho vedoucí a mezi těmi, kdo studium ukončili v nepříliš vzdálené době, nachází na podporu svých slov nejeden příklad. Tak se Kristýna Erbenová z Kolína věnovala osobnosti malíře, grafika, ilustrátora a fotografa Jana Kubíčka (1927-2013) a Arkadiusz Gola až do té doby „bezejmenným“ fotoreportérům z novinových titulů vycházejících v Horním Slezsku. Petr Drábek zase zpracoval pohled na emeritního kurátora fotografické sbírky Moravské galerie v Brně Antonína Dufka (1943) a Ester Havlík Erdélyová se zabývala tématem „Fotografia na Škole úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru v Bratislave“. „Co bych ještě v této souvislosti rád zdůraznil, je skutečnost, že všechny nejlepší práce jsou dostupné na http://www.itf.cz/index.php?clanek=27 a řada z nich se setkává s vysoce příznivým ohlasem odborné veřejnosti,“ konstatuje V. Birgus.
Když se nadechuje ke zdůraznění toho, co se událo docela nedávno, nemůže vynechat účast ITF na zářijovém veletrhu Photokina v Kolíně nad Rýnem. „Už popáté se v jeho rámci konala výstava vybraných fotografických škol z celého světa a do tohoto výběru, letos omezeného na desítku škol, se Institut vešel počtvrté. A to není všechno, protože výstava Academy nebyla jediným jeho zviditelněním. Hlavní cenu, tzv. Hasselblad Masterclass totiž v Kolíně nad Rýnem tentokrát získala naše absolventka Bára Prášilová,“ dodává vedoucí ITF a obrací pohled do budoucnosti. „V listopadu se chystá výstava české fotografické avantgardy v Paříži, která se v lednu 2015 přesune do opavského Domu umění, kde bude poté od poloviny května příštího roku instalována velká bilanční výstava k pětadvacetinám Institutu, k níž vyjde obsáhlý katalog a doprovodí ji setkání našich, slovenských a polských fotografických škol,“ nechává V. Birgus nahlédnout do nejbližších prezentačních plánů ITF.
Dříve se však o prvním říjnovém víkendu uskuteční úvodní konzultace ITF na Horní Bečvě s hodně nabitým programem. „Letos jsme přijali pět dalších doktorandů, takže se jejich počet blíží už ke dvěma desítkám. S těmi novými potřebujeme do detailů doladit např. společné představy o rozložení studijní zátěže. Ale tou nejpodstatnější novinkou je zavedení nového předmětu do výuky. Je jím Management ve fotografii,“ vrací se k výše popsaným možnostem, jež přineslo omlazení kádru pedagogů. „Nicméně učit v něm mám též já, tak to snad kolegovi Mouchovi nebudu kazit,“ nadsazuje V. Birgus a netají, že v obsahu předmětu se objevuje řada praktických záležitostí, jakými jsou příprava portfolia, autorské výstavy, využití grantových možností, kooperace s galeristy při případném prodeji fotografií apod.
V létě 2006 předal prof. V. Birgusovi ministr kultury a národního dědictví Kazimierz Michał Ujazdowski řád Gloria Artis, nejvyšší polské vyznamenání v oblasti kultury, udělené mu za dlouholetý přínos česko-polským vztahům v oblasti fotografie. Na podzim 2014 se vedoucí ITF stal nositelem Ceny Statutárního města Opavy, kterou převzal z rukou primátora prof. PhDr. Zdeňka Jiráska, CSc. Ocenění je symbolem pevné vazby, jež se mezi V. Birgusem a Opavou vytvořila. „Jak jsem se již vyjádřil, cena patří celému Institutu. Pokud jde o mě, mohu jen dodat, že když jsem do Opavy před těmi dlouhými lety začal jezdit, byla v mých očích jedním z pěkných měst. Dnes je mým druhým domovem,“ rozloučil se frýdecko-místecký rodák trvale žijící v Praze.
Více o návrhu Ceny Statutárního města Opavy pro prof. PhDr. Vladimíra Birguse zde.