Opavský Náboj ukořistili gymnazisté z Ostravy-Poruby a matematici Slovanského gymnázia Olomouc
OPAVA – Vítězným týmem opavského klání juniorů mezinárodní soutěže mladých matematiků Náboj 2015 se stalo družstvo Wichterlova gymnázia z Ostravy-Poruby. Druzí skončili reprezentanti Gymnázia tř. Kapitána Jaroše, Brno a třetí tým Gymnázia Šumperk. V kategorii seniorů si opavský Náboj odneslo družstvo Slovanského gymnázia Olomouc, které za sebou nechalo druhé Gymnázium Jakuba Škody v Přerově a pomyslné bronzové medaile bralo Slezské gymnázium Opava.
Slezská univerzita, respektive její Matematický ústav v Opavě, se také letos stala hostitelkou mezinárodní soutěže středoškolských matematiků Náboj 2015. V Opavě se utkalo 64 pětičlenných týmů, zástupců gymnázií a středních škol z celé Moravy a Slezska, tedy 320 účastníků. Tím byla naplněna maximální možná kapacita účasti a pořadatelé tak vyhradili učebny matematického ústavu a aulu rektorátu pro kategorii junior a učebny v budově na Hauerově ulici kategorii senior. O bezproblémový průběh a hodnocení výsledků se starali především studenti matematického ústavu.
Vítězným týmem opavského klání juniorů (žáci nejvyššího /maturitního/ nebo jemu bezprostředně předcházejícího ročníku střední školy) se stalo družstvo Wichterlova gymnázia z Ostravy-Poruby, které reprezentovala pětice Lukáš Kramný, Tat Dat Duong, Daniela Hrbáčová, Martin Raška a Jiří Škrobánek. V národním měřítku jim 26 bodů přineslo i skvělou pátou příčku, v mezinárodním měření sil 25 místo. Druzí skončili reprezentanti Gymnázia tř. Kapitána Jaroše, Brno a třetí tým Gymnázia Šumperk.
V kategorii seniorů (týmy s libovolným věkovým složením) si opavský Náboj odneslo družstvo Slovanského gymnázia Olomouc (Karel Hubáček, Marek Janka, Adam Kubín, Patrik Šindler a Adam Uher), které si v celorepublikovém měření vybojovalo krásné 10. místo. Na opavském kolbišti za sebou Olomoučtí nechali druhé Gymnázium Jakuba Škody, Komenského 29, Přerov a pomyslné bronzové medaile bralo Slezské gymnázium Opava.
Fotoreportáž z opavského klání Náboje 2015 najdete na facebooku Slezské univerzity |
Kromě České republiky, kde se pořadatelství vedle Matematického ústavu Slezské univerzity ujala také Katedra matematické analýzy MFF UK, se soutěž ve stejném čase konala ve slovenských městech Bratislava a Košice, německém Pasově, rakouském Linci, polském Krakově a maďarské Budapešti. Celkem se ročníku 2015 zúčastnilo 237 družstev juniorů a 219 týmů seniorů. V jednotlivých místech se klání vyhodnocovalo zvlášť a v celkovém závěrečném pořadí pak mohli studenti srovnat své výsledky s ostatními týmy ve své zemi i v mezinárodním žebříčku.
Celá soutěž trvala 120 minut, během nichž se týmy snažily vyřešit co nejvíce příkladů. Na začátku soutěže obdržel každý tým zadání šesti příkladů. Jakmile tým dospěl u některého z nich ke správnému, většinou číselnému výsledku, dostal zadání dalšího. Kdo vyřešil v daném časovém limitu nejvíce příkladů, vyhrál. A jedna zajímavost ze soutěže: prvních vyřešenou úlohu zvládlo nejrychlejší družstvo za 1 minutu a 12 vteřin.