Unikátní výstava fotografií Jindřicha Štreita je k vidění v Ostravském muzeu

úterý 12. ledna 2016 8:29

2016 01 streit klimkovice 3

OSTRAVA, OPAVA - Unikátní výstava snímků světoznámého fotografa a pedagoga Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě prof. Jindřicha Štreita s názvem Držíme spolu putuje z Klimkovic do Ostravy je od středy 13. ledna až do konce letošního února k vidění v Ostravském muzeu.
Vernisáž se konala za přítomnosti Jindřicha Štreita. Na místě se rovněž prodával kalendář se stejným názvem, který z fotografií vznikl. Výtěžek z jeho prodeje je určen na léčbu dětí s dětskou mozkovou obrnou.

Foto: archiv Jindřicha ŠtreitaKolekci fotografií pořizoval Jindřich Štreit od loňského února do října ve spolupráci s Asociací rodičů dětí s dětskou mozkovou obrnou a přidruženými neurologickými onemocněními ČR. Snímky vznikaly v Sanatoriích Klimkovice, kam rodiče se svými dětmi přijíždějí za náročnou rehabilitací. V lázních měla putovní výstava svou vernisáž 12. listopadu 2015.

„Konečný výběr fotografií jsem dělal tak, abych potlačil informaci o handicapu dítěte, a abych ukázal lásku, sílu, neobyčejný vztah mezi rodiči a jejich postiženými dětmi. Kalendář by měl upozornit na to, kolik energie a úsilí stojí rodiče, když chtějí pro své dítě zajistit plnohodnotný život, když ho chtějí posouvat kupředu.  Často na to zůstávají sami, protože systém nepočítá s účinnou podporou lidí, kteří se ocitnou na takové životní křižovatce,“ řekl Jindřich Štreit.

Foto: archiv Jindřicha ŠtreitaAutorem nápadu na unikátní kalendář je zakladatel a předseda asociace Miloš Svoboda, sám otec postiženého Davida: „Na fotografiích jsou rodiče, kteří nerezignovali, kteří bojují, mnohdy nejen za své dítko. Ocitají se v potupných situacích při shánění prostředků na další rehabilitaci, která jejich dítěti pomáhá, proto samozřejmě udělají i nemožné, aby ji zajistili. Nejprve se spoléhají na pomoc široké rodiny, pak jsou nuceni sbírat plastová víčka, kterých je ale na jednu léčbu zapotřebí celý kamion, nakonec musí obcházet sponzory. A přitom si nezajdou večer jen tak do kina, protože sehnat hlídání pro postižené dítě se specifickým chováním a specifickými potřebami je téměř nemožné. Nemohou si jít odpoledne zacvičit, neodjedou na dovolenou, neodskočí si vpodvečer s přáteli na víno.“

Výstava se bude letos v březnu přesouvat z Ostravy do dalších měst České republiky.

Podle informací Ivany Gračkové zpracovala Zuzana Urbánková/Centrum multimediální tvorby FPF SU v Opavě

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015