Vítěz dějepisné soutěže Jakub Strýček ze Slezských Rudoltic se už k podání přihlášky na Slezskou univerzitu rozhodl

pondělí 28. ledna 2013 10:32

2013-01-28 dejepisna soutezUž posedmé se letos na Ústavu historických věd (ÚHV) Filozoficko-přírodovědecké fakulty setkali vybraní studenti gymnázií z kraje, aby změřili znalosti z dějin. Další ročník dějepisné soutěže vyhlašované od jejích počátků oběma opavskými gymnázii a odborně garantované ÚHV se konal 25. ledna.

Byl zacílen k tématu „Radosti a strasti přemyslovských knížat“. „Potěšilo nás, že přes chřipkovou epidemii přijeli všichni přihlášení, konkrétně 29 studentů ze 16 gymnázií, z toho ze 14 v Moravskoslezském kraji. Účast škol mimo kraj (letos opakovaně z Olomouce a nově dokonce až z Prahy) nám na jedné straně dělá radost, na druhé způsobuje jisté potíže při hodnocení. Proto výkony jejich studentů hodnotíme pouze v první části, tedy v písemném testu. K ústním pohovorům zveme výhradně gymnazisty z našeho kraje,“ uvedla PhDr. Simona Krajcarová z Mendelova gymnázia v Opavě, jedna ze zakladatelek záslužné aktivity, která zatím nemá obdobu ve všech krajích, a tedy ani adekvátní celorepublikovou platformu. V sídelním městě naší univerzity však našla díky spolupráci vyhlašovatelů s ÚHV pevné zakotvení.

Po krátkém úvodním přivítání účastníků na akademické půdě vedoucím ÚHV doc. PhDr. Jiřím Knapíkem, Ph.D., a krátké motivační projekci se gymnazisté pustili do písemného testu a na dobu potřebnou k jeho vyhodnocení, byl pro ně tradičně připraven doprovodný program. „Mrazivé počasí nás tentokrát donutilo upustit od prohlídky města s výkladem. Zůstali jsme v konzervátorské dílně muzeologického pracoviště ÚHV, ale nikdo toho nelitoval,“ přiblížila PhDr. Krajcarová a ocenila také doktorandy pracující v porotě a ještě dříve zpracovávající seznam doporučené literatury ke zvolenému tématu.

Do odpolední ústní části soutěže se už dostalo jen devět nejúspěšnějších z testů. Vítězem celého klání se nakonec stal Jakub Strýček ze Slezských Rudoltic (Gymnázium Krnov, na snímku vpravo s doc. Knapíkem při vyhlášení výsledků soutěže), který už v loňském ročníku věnovaném starověkým dějinám (jeho téma se týkalo antických bitev a vojevůdců) obsadil 3. místo. Jakubův zájem o dějepis se tak ukazuje trvalým. „Vedl mě k němu dědeček, nadšenec pro vojenskou historii. Loni jsem atmosféru soutěže poznával a řekl si, že se vrátím. A i když se na výkonnostní úrovni věnuji fotbalu, mohu už dnes potvrdit, že přihlášku ke studiu historie si na Slezskou univerzitu v Opavě určitě podám,“ potvrdil letos maturující Jakub, který si domů vedle diplomu odvážel též sérii publikací vydaných odbornými pracovníky ÚHV.

A další „medailisté“? Druhé místo získal Tomáš Franek (Gymnázium Třinec), třetím porota, za niž znalosti všech, kdo se do ústního kola dostali, ocenil Mgr. Martin Sosna, odměnila výkony Tamary Tomanové (Gymnázium Havířov). Nejúspěšnějšími účastníky z Opavska se pak stali gymnazisté z Vítkova Vít Mužík a Radek Váňa (4. a 5. místo). Hned za nimi se umístil Robert Šupola z Mendelova gymnázia v Opavě.