Doktorand Jan Langer vystavuje v Obecním domě oceněný soubor stoletých Čechů

úterý 29. ledna 2013 14:18

Posluchač doktorského studia na Institutu tvůrčí fotografie (ITF) Filozoficko-přírodovědecké fakulty MgA. Jan Langer představuje v Galerii Obecního domu v Opavě práce, které mu vloni vynesly cenu UniCredit Bank. Vernisáž výstavy Století Češi proběhla 6. února a autorovy práce tu budou k vidění až do konce března.

„Čas se smrskává jako tváře starých lidí. Zajímalo mě, co se na člověku za tak dlouhou dobu, a přesto v tak krátkém zlomku času, změní a co v něm zůstane. Zajímalo mě také, jak moc tíží samota stáří a jaké vzpomínky zůstanou ve stoleté mysli. Soubor komparativních fotografií zkoumá podobu i rozdíly nejen ve vnějším vzhledu, ale spíše ve fyziognomii,“ říká autor na adresu dvojic portrétů, tvořených vždy archivním snímkem a současnou fotografií starých lidí. „Většina z těch, jež jsem oslovil, se shodla v tom, že s rostoucím věkem se stárne rychleji, až nakonec život uplyne v okamžiku,“ dodává.

Cenu UniCredit Bank Young Prague Photo Award pro nejlepšího mladého fotografa do 35 let získal Jan Langer (1978), fotoreportér zpravodajského serveru Aktuálně.cz, na mezinárodním festivalu Prague Photo v dubnu 2012 právě za cyklus Století Češi. V něm konfrontuje staré a nové portréty mužů a žen, kteří se dožili sta a více let. Jeho projekt, na němž pracuje od roku 2010, zaujal porotu, v níž rozhodovali Milan Jaroš, Karel Cudlín, Gabina Fárová, Karel Oujezdský, Michael Pospíšil a Marina Votrubová. Potvrdilo se, že sázka na tematiku stárnutí, jež je přes mnohé verbální projevy ve společnosti stále ještě opomíjena, byla správná.

Školitelem úspěšného doktoranda opavského Institutu tvůrčí fotografie, kde je v současné době zapsáno 12 posluchačů doktorského studia oboru Tvůrčí fotografie (studijní program Filmové, televizní a fotografické umění a nová média) je dlouholetý vedoucí tohoto univerzitního pracoviště prof. PhDr. Vladimír Birgus. J. Langer si u něj zvolil téma disertační práce Nová fotožurnalistika.

V průběhu bakalářského a magisterského studia na ITF se opavský rodák žijící v Hradci nad Moravicí zúčastnil projektu Opava na prahu 3. tisíciletí (ukončen 2008) a podařilo se mu ho výrazně obohatit o subjektivně ztvárněný soubor portrétů osobností opavského kulturního života „Ve svých světech“. V něm se soustředil na tvůrce samotné i na organizátory opavské kultury, kterou vidí a postihuje v širších souvislostech (např. portrét pana P., majitele bazaru).