„Prakticky všechno kolem nás je informatika,“ řekl mladým uchazečům o studium Ján Gondoľ

čtvrtek 7. února 2013 13:19

2013-02-07 FPF gondolPřednáška Mgr. Jána Gondoľa, Ph.D. (na snímku vpravo), z Ústavu informatiky (ÚI) patřila k ozdobám dne vědy, jenž Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě uspořádala 6. února v rámci dne otevřených dveří určeného novým mladým uchazečům o studium. Jmenovaný odborný asistent oddělení informační vědy ÚI, který na Slezskou univerzitu přišel ze Slovenska, se v ní s jistou metaforou věnoval virtuálnímu setkání informatiky a informační vědy.

„Dnes už si ani neuvědomujeme, že prakticky všechno kolem nás je informatika,“ oslovil uchazeče o studium J. Gondoľ a ilustroval obrovský posun, jaký jeho disciplína prodělala v aplikační sféře. „Vždyť v našem světě neplatí jen to, že sledujeme televizi, ale také to, že ona je schopna sledovat nás,“ ilustroval a použil i další příklady, třeba při srovnání role červených a bílých krvinek v lidském těle a počítačů využívaných a uplatnitelných ve všech oblastech fungování současného života. „Informatika je hodně o tom, jak na to,“ doplnila ho poté RNDr. Šárka Vavrečková, Ph.D., a ty z přítomných, kteří zrovna nemilují matematiku, vyzvala, aby se svůj vztah k ní snažili přehodnotit. Když o něco později představovala atraktivitu fraktálů, označila je za projev praktického uplatnění teoretické informatiky.

V laboratoři robotiky se skupině středoškoláků, mezi nimiž převládali studenti průmyslovek z Krnova a Frenštátu pod Radhoštěm, věnovali interní doktorandi Ing. Jiří Blahuta a Mgr. David Novák. Roboty Khepera sice tentokrát nerozchodili, nicméně i tak dokázali poskytnout řadu cenných poznatků, jak lze vybavení tohoto pracoviště využít pro studijní témata ústící až k bakalářským pracím. Ani bezprostřední kontakt s nabídkou oddělení informační vědy, které zastupovala Mgr. Anna Janíková a několik studentů, nepostrádalo na zajímavosti a potvrdilo, že ÚI vytváří nejen příznivé podmínky prostřednictvím možnosti přímých individuálních kontaktů mezi posluchači a vyučujícími, ale též kvalitní příležitosti, jak užitečně strávit praxi např. v Národní technické knihovně. O závěrečnou prezentaci se zasloužil znovu Mgr. David Novák, když demonstroval autonomní létající dopravní prostředky.

Pedagogové a studenti ÚI se o účastníky dne otevřených dveří postarali opravdu dobře, aniž by jim museli nějak zvlášť připomínat, že pracoviště dovršilo na počátku letošního roku 15 let existence v podobě samostatného ústavu Filozoficko-přírodovědecké fakulty. Informatika a informační věda se při něm setkaly a dokázaly, že mají co nabídnout. Ale o jejich potřebnosti se nehovořilo jenom na ÚI. Také odborný asistent oddělení knihovnictví Ústavu bohemistiky a knihovnictví Mgr. Jan Matula měl v rámci dne vědy připraven výklad na téma Informační gramotnost jako klíčová kompetence studenta. K němu nakonec nedošlo, nicméně všem, kdo se přišli blíže zajímat o studium knihovnictví, bylo víc než zřejmé, že ani tento obor se bez informační vybavenosti obejít nemůže.

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015