Krzysztof Zanussi navštívil naši univerzitu potřetí a opakovaně vyjádřil ochotu k další spolupráci

úterý 12. března 2013 8:02

2013-03-12 zanussiKrátkou návštěvu na akademické půdě v Opavě vykonal 11. března polský filmový tvůrce prof. Krzysztof Zanussi. V podvečerních hodinách zprvu v aule oslovil naše i polské studenty, kteří za „svým“ režisérem přijeli až z Olesna Śląskiego, a pak byl uvítán a přijat děkanem Filozoficko-přírodovědecké fakulty prof. RNDr. Zdeňkem Stuchlíkem, CSc.

Úvodní setkání se studenty věnoval Krzysztof Zanussi (na snímku vpravo) závažnému zamyšlení nad obecným dobrem. Odrazil ho od silného prožitku, jenž mu připravila projekce filmu Hořící keř, jímž režisérka Agnieszka Holland uchopila téma nejvyšší oběti, podstoupené pro zásadní nesouhlas se ztrátou národní svobody v lednu 1969 studentem Janem Palachem. „Dílo ve mně vyvolalo pocity nostalgie i sympatií, ale připomnělo též širokou škálu lidských projevů v tragickém období, jež pro Čechy nastalo po srpnu 1968. Od hrdinství a touhy postavit se politické zvůli až po obyčejný strach a slabost,“ řekl K. Zanussi.

V úvaze o obecném dobru (Common Good) nezapřel své filozofické založení. Jak se v Opavě již při předešlých dvou návštěvách vyjádřil (poprvé v lednu 2009, podruhé koncem března 2012), filozofie na Jagellonské univerzitě v Krakově, „nikoliv marxistická, ale ta pravá“, ho formovala, byť se nakonec filozofem nestal. Jeho vztah k ní, stejně jako vztah k fyzice zůstal vřelým, což nyní v Opavě opět osvědčil.

Výkladem mladé posluchače upozornil na dosažený posun významu obecného dobra v toku dějin. „Zatímco v 19. století bylo spojováno s volností, rozumností a bohabojností, dnes bych ho formuloval jako možnost maximálního duchovního i tělesného rozvoje jedince,“ řekl prof. Zanussi a nezatajil, že prvním východiskem k tomuto pohledu je pro něj křesťanská motivace. Věnoval se též objasnění postavení elit, které přijímají odpovědnost za další příslušníky národa a připomněl v této souvislosti známé postoje někdejšího generálního tajemníka OSN, švédského politika a ekonoma Daga Hammarskjölda (1905-1961).

„Bohatství žití vidím v tom, že se něco pěkného snažíme konat. A čím víc lidí má příležitost svobodného rozvoje, tím větší obecné dobro je,“ uvedl K. Zanussi s tím, že obecné dobro se týká všech. „Není samozřejmostí, každý z nás se o ně musí postarat a přičinit, pokud chceme spoluutvářet takový svět, v němž bychom sami fyzicky ani duševně nestrádali a postupně neodumírali a nehynuli,“ zakončil vzácný host Slezské univerzity své zamyšlení.

Při oficiálním přijetí děkanem Filozoficko-přírodovědecké fakulty (FPF) prof. Z. Stuchlíkem, jemuž byli přítomni jak otec Mgr. Mieczysław Augustynowicz, kaplan pro vysokoškolskou mládež v Opavě, tak Ing. Petr Jančárek, režisér angažující se na Ústavu fyziky FPF při výuce oboru Multimediální techniky, potvrdil K. Zanussi znovu ochotu spolupracovat při dalším rozvoji umělecky zaměřených oborů. Vybraným studentům tak mají být umožněny osobní konzultace s tvůrcem světového věhlasu, a to nejen v Katovicích, kam prof. Zanussi k externě vedené výuce pravidelně zajíždí, ale též přímo v Opavě.

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015