Konference potvrdila, že korupční prostředí může snad postupně léčit jedině mnohem větší transparentnost

čtvrtek 14. března 2013 8:30

2013-03-14 korupceNezávislé internetové médium ČESKÁ POZICE ve spolupráci s Konrad Adenauer Stiftung a za aktivní spoluúčasti Studentského politologického fóra působícího při Fakultě veřejných politik uspořádaly 13. března na akademické půdě Slezské univerzity konferenci „Tajemství korupce 2013“. Opavskou univerzitní aulu její odpolední jednání téměř zaplnilo.

Vedle početného auditoria, které vytvořili nejen studenti, ale též zástupci opavské veřejnosti i někteří zastupitelé města, byli jejími protagonisty redaktor ČESKÉ POZICE Ondřej Koutník, prof. PhDr. Vladimíra Dvořáková, CSc., vedoucí katedry politologie Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze, a Ing. Pavla Brady, první náměstkyně opavského primátora, jimž také po zahájení jednání patřilo vstupní expozé.

O. Koutník, profesí politolog, představil ČESKOU POZICI a charakterizoval její postavení v mediálním světě. „Předmětem našeho zájmu jsou přirozeně četné známé a propírané kauzy, ale snažíme se o nich kontinuálně informovat tak, abychom nepodléhali v jiných médiích určujícím potřebám komercionalizace,“ charakterizoval práci redakce jeden z jejích členů a upozornil na rostoucí problém relativnosti objektivity mediálních výstupů.

K rozsáhlému vyšetřování korupčních afér v rámci akce „Mani pulite“ v italském prostředí v devadesátých letech se v úvodním slově vyjádřila V. Dvořáková a záhy se jako předsedkyně Akreditační komise nevyhnula ani tématu Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni. „Myslím si, že boji proti korupci nepomůže ani výměna politiků, pokud se zásadně nevyrovnáme s absentujícím institucionálním rámcem, který by napomohl utváření zdravého a silného vědomí lidí v jejich vztahu k právním normám,“ konstatovala s tím, že každý pro změnu současného alarmujícího stavu může něco udělat. „Základ vidím v transparentnosti radnic,“ řekla a dodala, že roční ztráta naší země způsobená korupčním jednáním v korupčním prostředí je odhadována na 100 miliard Kč.

Představitelka opavské samosprávy P. Brady akcentovala dosud obecně nízké povědomí o demokracii, tedy o právech a povinnostech, které lidem přináší, a na příkladě více než tří stovek pracovníků opavské radnice přiblížila složité a k dnešku stále více se komplikující postavení úředníků jak ve vztahu k politické reprezentaci obcí, tak ve vazbě na občany. S V. Dvořákovou se shodla na požadavku nezávislého úřednictva a profesionální státní správy.

V reakci na vznesené dotazy se hodně diskutovalo o úloze mediální sféry. „Média nezvládají svou kontrolní funkci, na druhé straně ráda uznávám, že investigativní žurnalistika udělala významný pokrok,“ prohlásila V. Dvořáková. Potřebu kontinuálního sledování kauz vyzdvihl O. Koutník. Zajímavá byla reakce všech tří hostů jednání na jeden ze závěrečných dotazů, co to tedy korupce vlastně je a kde se vůbec bere. „Kdybychom hledali definici korupce, našly bychom jich stovky. Sama ovšem vždy volím formulaci, že jde o takové chování, při němž člověk využívá svého postavení pro vlastní prospěch a na úkor prospěchu celku,“ uvedla V. Dvořáková. „Pro mě korupční jednání představuje jakýsi zakódovaný negativní lidský pud,“ kontroval O. Koutník a P. Brady se raději přímé odpovědi vzdala. „Reagovat ale budu, vždyť se nemohu srovnat se situací, kdy se lidé ve stále širším měřítku staví ke korupci apaticky a pohlížejí na ni jako na normu,“ formulovala varovně.

„Prosíme, abyste z našeho dnešního setkání odcházeli s vědomím, že politik není všemocný a že je normální požadavek, aby skládal účty. To však předpokládá občanskou aktivitu nás všech,“ shrnuli na závěr konference hosté za předsednickým stolem.

Fotoreportáž z konference na facebooku Slezské univerzity v Opavě.

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015