Předseda Klubu společenských věd Ing. Lubomír Vacek, CSc., věří, že síla levicových orientací poroste

úterý 19. března 2013 8:36

2013-03-19 ProAlt VacekSetkáním se sociologem Lubomírem Vackem, předsedou o. s. Klub společenských věd, zahájila opavská pobočka Iniciativy pro kritiku reforem a na podporu alternativ ProAlt 18. března program přednáškového cyklu Kriticky myslící osobnosti v letním semestru. Na akademické půdě zazněl výklad o perspektivách politické orientace v ČR.

Komorní prostředí vytvořené nepočetným auditoriem přednášející přivítal a svou přednášku zahájil vizitkou už 23 let fungujícího Klubu společenských věd, občanského sdružení se dvěma stovkami členů a desítkami dalších příznivců, které se orientuje na publikační činnost vedenou z levicových pozic. „Musíš vidět a musíš být viděn, říkají znalci komunikace, když vypočítávají předpoklady úspěšného kontaktu přednášejícího s posluchači. Myslím, že u vás se tento předpoklad podařilo naplnit,“ konstatoval Ing. L. Vacek specializující se na sociologii veřejného mínění a politiky v oborech teorie a metodologie veřejného mínění, hodnotových orientací a sociálních skupin. Veřejně je dobře znám jako vedoucí týmů, které provedly řadu sociologických výzkumů, ale též jako vysokoškolský lektor.

„Perspektivy politických orientací představují problematiku prognostickou, vysoce aktuální a v neposlední řadě takovou, která nastoluje spoustu otázek,“ uvedl L. Vacek téma vystoupení a připomněl Engelsovu myšlenku o tom, že nesložitější formou pohybu hmoty je společenské vědomí a pohyb společnosti. „Svět populace se v něm dosud nedokáže orientovat,“ prohlásil a upozornil na dvoutřetinovou část lidstva, jehož světonázor ovládají náboženství a idealistické postoje. Do kontrastu pak položil skutečnost české populace, nejateističtější na světě a dále se zabýval osvětlením faktorů podmiňujících politické jednání lidí. Charakterizoval linii „rozdíly - rozpory - konflikty - krize“ mezi lidmi a vyzdvihl sociální a třídní aspekt jako dominantní. „Členění společnosti na levicovou a pravicovou není vyčpělé,“ uvedl a doložil, že se promítá do všech společenských orientací.

Při analýze perspektiv politické orientace v naší zemi neopomenul absenci minimálně třetiny oprávněných voličů u voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. „Z těch, kteří svůj hlas nakonec odevzdají, jsou dva miliony rozhodnuty pro nějakou politickou stranu. Zbývající lze pokládat za předem nerozhodnuté. Jejich volba souvisí zvláště s vlivem okolí a působením zpravodajských médií, především televize. Naopak účinek prezentací koncipovaných volebních programů jednotlivých subjektů, letáků, plakátů apod. je prakticky zanedbatelný,“ potvrdil L. Vacek a vyjádřil přesvědčení o zachování jádra stávajících politických uskupení v českém prostředí, přičemž za systém, který bude nadále o politické orientaci rozhodovat, označil parlamentarismus. „Ptáte-li se mě na osobní krédo, pak si myslím, že síla levicových orientací bude narůstat. Nevidím to jinak, než že svět půjde doleva,“ zakončil svou přednášku člen Masarykovy české sociologické společnosti při Akademii věd ČR L. Vacek a poté reagoval na vznesené dotazy a setrval s posluchači v krátké diskusi.

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015