Historie se nedá spojovat s bulvárem, upozornil redaktor Lidových novin v diskusi se studenty

středa 20. března 2013 7:43 Autor: Martin Kůs

2013 03 Zidek velkyOPAVA – O Lidových novinách, které letos slaví 120 let své existence, ale i o novinách všeobecně, o tom, jak lze v novinách psát nezkresleně o historii nebo o novinářské etice, a o vztahu novináře a čtenáře. O tom všem vedl 18. března diskusi se studenty Slezské univerzity v Opavě historik a redaktor Lidových novin (LN) dr. Petr Zídek. Setkání nazvané Reflexe historických pamětí na stránkách Lidových novin se uskutečnilo v univerzitní budově na Masarykově třídě v Opavě v rámci projektu tohoto periodika Autoři LN na vysokých školách.

V úvodní části dostaly prostor hlavně Lidové noviny, jejich historie a místo na trhu v zemi. Studenti mají možnost číst je pravidelně, vydavatel poskytuje Slezské univerzitě výtisky zdarma pro posluchače. Tuto část studenti reflektovali v několika dotazech. Petr Zídek tak odpovídal na téma současnosti papírových novin, nebo, ač není sportovním redaktorem, třeba i na otázky okolo sportu na stránkách periodika.

Diskusní fórum přilákalo hlavně studenty Ústavu historických věd Filozoficko-přírodovědecké fakulty a téma historie, hlavně její popularizace a reflexe na stránkách novin, bylo hlavní osou rozpravy. Studenty zajímala řada věcí, od objektivnosti prezentovaných témat až po citlivá témata donedávna ještě tabuizovaná nebo opomíjená. Petr Zídek ochotně odpovídal i na dotazy, zda se setkává s cenzurou či jakým způsobem vlastně novinář-historik pracuje, vybírá témata a eliminuje z množství informací ty, za kterými si nemůže stoprocentně stát. Společně s posluchači historie se shodl, že dnes mají historická témata cestu na stránky novin složitou a najdeme je spíše v různých přílohách, než ve standardním vydání. „Historie se nedá spojovat s bulvárem, bohužel ale takové snahy se stále častěji objevují. Jsou však v naprosté většině zkreslující a vytržené z kontextu,“ řekl mimo jiné k tématu bulvarizace. Jako příklad takové nedobré novinařiny uvedl jednostranné články o spolupráci známých osobností s komunistickou státní bezpečností, často bez jakéhokoli dalšího ověřování vydedukované jen z pouhého záznamu v registrech. „Když pak zjistíte, že celý, několika desítek stránek mající časopis, připravili jen dva redaktoři, kteří zde popisují i desítky dobově rozličných témat, je jasné, že ta práce nebude zrovna kvalitní, že to spíš budou bez citací převzaté materiály jiných,“ upozornil na různou úroveň práce s historií v našich médiích.

Návštěvou Petra Zídka setkání opavských studentů s redaktory LN nekončí. V  pátek 29. března mezi ně zavítají opavský rodák, dnes redaktor a publicista, vedoucí přílohy Orientace LN a mimo jiné držitel Ceny Bílé lilie za angažovanost v boji proti korupci Tomáš Němeček (budova Masarykova třída, 10 hodin) a absolvent Slezské univerzity, dnes ředitel a šéfredaktor Lidových novin Dalibor Balšínek (stejné místo, 11.15 hodin).

Kdo je dr. Petr Zídek?
2013 03 Zidek portretNovinář a historik dr. Petr Zídek studoval historii na Filozofické fakultě UK v Praze, absolvoval postgraduální studium a v roce 2004 obhájil disertační práci Československo a francouzská Afrika 1954-1965. Pracoval v Českém deníku, Denním Telegrafu a týdeníku Respekt. Od června 2001 je redaktorem sobotní přílohy LN Orientace. Tematicky se věnuje především novodobé československé historii po roce 1945, k níž publikoval řadu knih. Je také autorem originální historické reportáže o životě dělnické prokurátorky Ludmily Brožové-Polednové.

Fotoreportáž z diskuse najdete na facebooku Slezské univerzity.