Czech Grand Design podruhé v nedlouhé době kořistí autorek spjatých s Institutem tvůrčí fotografie

pátek 22. března 2013 14:32

2013-03-22 Bet Orten kyselkaFotografem roku v soutěži Czech Grand Design 2012 se stala absolventka Institutu tvůrčí fotografie (ITF) Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě Bet Orten. Ocenění získala za sérii snímků pro módní blog FashionBook.cz, pro časopis ELLE a kolekci módních fotografií na záchranu Lázní Kyselka na Karlovarsku s prameny věhlasné minerálky Mattoni. Svou premiérovou účast v podobných kláních tak přetavila v triumf, který podtrhuje její úspěšnou tvůrčí cestu, jejíž hlavní směr byl až dosud orientován k módní fotografii.

Bet (za studií v Opavě ještě Bětka) Orten se však fotograficky školila také v Londýně. A hlavně, pracovala v blízkosti amerického tvůrce Stevena Kleina (1965), což jistě žádné další komentáře nepotřebuje. Velká škola života, test toho, nač je v něm člověk připraven a co bych chtěl bytostně dělat… Přesto její úspěch v Czech Grand Design bude definitivně znamenat, že módní fotografii opustí a bude se věnovat jiným oborům umělecké fotografie. „Teď mě víc lákají fotografie, v nichž oblečení nehraje žádnou roli, což samozřejmě současně nevylučuje, že zůstávají módními,“ uvedla B. Orten.

K projektu spojenému s iniciativou na záchranu Lázní Kyselka ji vyzvali přátelé. „Chtěla jsem tuto akci podpořit, a tak jsem na místo činu vyrazila bez větších příprav,“ vysvětlila. Její odhodlání přispět dobré věci nakonec vykrystalizovalo v ideu nahlížet na skoro umírající lázně jako na organismus neztrácející duši. Výsledek porotu oslovil, a nejen ji, a tak je Bet Orten po vyhlášení Czech Grand Design, k němuž došlo 16. března ve Stavovském divadle v Praze (soutěž zaštítila ministryně kultury Mgr. Alena Hanáková, pražský primátor doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc., a rovněž ministr průmyslu a obchodu MUDr. Martin Kuba), podle svých vlastních slov (zdroj DIGIarena.cz) v rámci „fashion aktivismu“ připravena k dalším tvůrčím výbojům.

V sedmileté historii soutěže Czech Grand Design není ovšem ocenění Bet Orten prvním, jímž se už natrvalo bude pyšnit také ITF. Fotografem roku 2009 se v ní stala Barbora Prášilová, tehdy posluchačka 5. ročníku studia, která část svého díla v opavském prostředí naposledy představila při rozsáhlé výstavě ITF uspořádané k 20. výročí existence uměleckého oboru Tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě.