Osobností české fotografie za rok 2012 se v kategorii tvůrčího činu stala pedagožka Dita Pepe z opavského Institutu

úterý 26. března 2013 10:07

2013-03-26 DPepe-rod

Asociace profesionálních fotografů ČR udělila 25. března ceny Osobnost české fotografie. Za dlouholetý přínos ji získal Ivan Pinkava, Osobností české fotografie za počin v roce 2012 se stala Dita Pepe působící na Institutu tvůrčí fotografie (ITF) Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity. Počinem roku je kniha jejich autoportrétů.

S textem prof. PhDr. Vladimíra Birguse, historika fotografie a vedoucího ITF, ji vydalo nakladatelství KANT. Publikace byla jako první monografie Dity Pepe uvedena v pražské Leica Gallery v závěru června loňského roku.

Absolventka bakalářského i magisterského studia na opavském ITF v autoportrétech ukazuje, že dokáže být ženou mnoha tváří. Mění v nich svůj věk, charakter a společenské postavení a přizpůsobuje se lidem, s nimiž se fotografuje. Děl, v nichž se osobitě prolíná aranžovaná fotografie se sociologickým dokumentem, psychologická charakterizace konkrétních lidí se zobecňujícím obrazem různých kulturních, třídních či genderových stereotypů, tzv. vysoké umění s pop kulturou, postmodernismus s konceptualismem, sociologický portrét s módní fotografií.

Na začátku to byly fotografie členů rodiny, pak známí. Kolegové a kamarádi pomohli okruh „modelů“ rozšiřovat svými doporučeními. Další a další lidé fotografku vpouštěli do intimních prostředí svých domovů. „Fotografovaným jsem svůj tvůrčí přístup upřímně vysvětlila. Říkala jsem jim, že postavení a role člověka ve společnosti je často náhoda. Že stačilo málo a mohla jsem být jejich sestrou nebo maminkou. Mohla jsem se narodit v jedné nebo druhé rodině, u Romů nebo u Čechů, mezi fotografy nebo mezi dělníky,“ řekla Dita Pepe před osmi lety v rozhovoru s Petrem Vilgusem. Pečlivé líčení, volba šatů i konečné fotografování dalo vzniknout snímkům, v nichž autorka předvádí dokonalé mimikry. Jednou je křehkou dívenkou v dětském pokoji, podruhé usměvavou dcerou vedle své matky, jindy vyzývavou ženou s patřičně předváděným sebevědomím. Autoportréty s muži navázaly na úvodní soubor se ženami, a tak divák může pozorovat fotografie pomyslných partnerských dvojic.

Ocenění Asociace profesionálních fotografů České republiky je pro letos jubilující Ditu Pepe dalším v řadě již dříve získaných cen. V roce 2001 zvítězila v prestižní německé soutěži Kodak Nachwuchs Förder Preis (právě zásluhou autoportrétů), o čtyři roky později obdržela jak grant ministra kultury, tak Cenu Jaromíra Funkeho pro mladé fotografy. Zvítězila také v italské soutěži fotografií na industriální téma.

Dita Pepe je už čtvrtým pedagogem ITF (sama tu vyučuje portrétní a módní fotografii), který tuto cenu získává. V roce 2005 ji obdržel Vladimír Birgus s Janem Mlčochem za výstavu Česká fotografie 20. století, v roce 2007 byl oceněn Jindřich Štreit a vloni Jan Pohribný.

(zpracováno s využitím podkladů Václava Podestáta)

Foto - Dita Pepe: z cyklu Autoportréty s rodinami, Michal, 2004