Redaktoři Lidových novin diskutovali se studenty o manipulaci čtenářů médii

pátek 5. dubna 2013 8:00 Autor: Martin Kůs

 

2013 04 Lidovky velkaOPAVA - Média a manipulace, resp. zpravodajská kvalita tištěných a elektronických médií. O těchto aktuálních tématech přišli 29. března diskutovat se studenty Slezské univerzity v Opavě šéfredaktor Lidových novin Dalibor Balšínek a vedoucí přílohy Právo & Justice Tomáš Němeček. V rámci přednáškového cyklu Autoři LN na vysokých školách realizovaného u příležitosti 120 let od založení periodika, zavítali jeho zástupci na Slezskou univerzitu již podruhé.

„Zcela jistě se zde nebude hovořit o problematice bulvárního tisku, případně o důsledcích neporozumění čtenáře autorovi článku,“ avizoval hned na úvod Tomáš Němeček. Vzápětí už přešel ke stěžejní otázce svého vystoupení, a to jak lze pomocí médií manipulovat lidmi. Problematiku představil na několika příkladech z nedávné minulosti, například žebříčku deseti středních škol s nejlepšími výsledky, který byl zpracován na základě dat poskytnutých organizací CERMAT a zveřejněn na tiskové konferenci ministrem školství Josefem Dobešem. Jak se následně ukázalo, data poskytnutá novinářům nebyla úplná a výsledky tak vyzněly jinak, než byla realita. Na sepětí politické sféry s žurnalistikou pak poukázal pomocí dvou příkladů: desiterpretaci původně seriózní zprávy utajeného prodeje vily Karolíny Peake, respektive nápadně pozitivního novinářského hodnocení cesty Jana Fischera do Spojených států, ze kterého se později vyklubal plně hrazený pobyt všem zainteresovaným novinářům prezidentským kandidátem. Němeček také otevřeně přiznal, že sám se dopustil podobné fabule v případě útoku romského muže na čtyři studenty v pražském Metru, a to dokonce s požehnáním policie. Až později se ukázalo, že vše bylo trochu jinak, než se psalo.
2013 04 Lidovky stredni
Druhou část přednášky vedl Dalibor Balšínek. Rozvinul v ní situaci s komparací elektronických a tištěných médií, jejich ovlivňováním a kvalitou zpravodajství. „Jak se změnil člověk, jak se změnila média?“ položil si hned na úvod otázku a zároveň kriticky připomněl: „Média se stávají vulgárními, stávají se takovými, jací jsou jejich příjemci. To se ukazuje hlavně na internetu.“ Poukázal na boření mýtů o internetových zpravodajských serverech, kde již zdaleka neplatí, že na internetu den nezačíná, ani nekončí. „Zprávy nejčastěji čteme hned po spuštění počítače, dále pak po obědové pauze, po příchodu z práce a nezřídka také ještě před spaním,“ vypočetl a pokračoval: „To s sebou samozřejmě nese potřebu aktuálnosti za každou cenu a vysoké riziko využívání nedostatečně ověřených a nepodložených informací. Mnozí redaktoři také na internetu sdělují své názory a postoje, což si redaktor tisku může dovolit pouze na stranách komentářů.“

Zajímavým tématem byl vliv inzerce na jednotlivá média. Zde upozornil na fakt, že sice mnohá média přizpůsobují svůj obsah podle typu inzerce, protože jsou závislá na těchto příjmech, ale častěji si získávají určitý obraz náklonnosti k politickému proudu právě jen touto inzercí, kterou čtenáři neodlišují od jádra periodika. „Jinou kapitolou pak jsou média, která vlastní přímo bohatí podnikatelé, často s politickými ambicemi, a jejichž pomocí chtějí veřejné mínění ovlivňovat ve svůj prospěch. To sice není vůbec dobré pro noviny, ale bohužel taková už je dnešní realita, že mediální trh se snaží ovládnout magnáti jen s vidinou získání vlivu na veřejnost,“ zdůraznil také Balšínek.
Po diskusi se studenty čekalo na oba zástupce Lidových novin setkání děkanem Filozoficko-přírodovědecké fakulty prof. RNDr. Zdeňkem Stuchlíkem, CSc.

Fotoreportáž ze setkání s redaktory Lidových novin najdetete na facebooku Slezské univerzity v Opavě.

Lenka Čápová, Martin Kůs, Michal Novotný

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015