Matematický ústav hostil klání mezinárodní středoškolské týmové soutěže Náboj

pondělí 15. dubna 2013 13:12 Autor: Martin Kůs

2013 04 Naboj matematika velkyOPAVA – Devatenáct pětičlenných týmů „juniorů“ a stejný počet družstev „seniorů“ zasedlo 12. dubna v posluchárnách Matematického ústavu Slezské univerzity v budově Na Rybníčku v Opavě nad otázkami soutěže Náboj 2013. Jedná se o mezinárodní matematickou soutěž středoškoláků, kteří reprezentují jednotlivé přihlášené školy. Během vyhrazených 120 minut se týmy snaží vyřešit co nejvíce příkladů, přičemž jakmile tým dospěje ke správnému výsledku, dostane obratem zadání dalšího. Úlohy připravené Katedrou matematické analýzy Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy mají stoupající náročnost. Kdo vyřeší v časovém limitu nejvíce příkladů, vyhrává.
Jedním z míst, kde se letošní soutěžní klání odehrávala, byl i Matematický ústav, který se po boku Prahy, Bratislavy a Košic ujal role hostitele „moravského“ kola. „Bohužel naše kapacita je velmi omezená, do soutěže jsme mohli přijmout jen 19 týmů z obou kategorií. Zájem byl však takový, že druhý den po vyhlášení bylo plno,“ říká doc. RNDr. Jana Kopfová, Ph.D., hlavní pořadatelka opavské části soutěže.

2013 04 Naboj matematika stredniSoutěž se líbí jak studentům, tak pedagogům. Zatímco studenti počítají, jejich učitelé se sejdou u kávy a diskutují o matematice i o docela obyčejných věcech. „Soutěž je mezi učiteli vnímána jako výborná a hlavně kvalitní. Nejen proto, že porovnává úroveň středoškoláků v naší zemi a na Slovensku, ale hlavně proto, že její atraktivní forma dokáže děti k matematice přilákat,“ tlumočí doc. Kopfová a dodává: „Osobně mám velikou radost z toho, že někteří bývalí středoškoláci, kteří v minulých letech na soutěži byli, dnes studují matematiku na našem ústavu a současně patří mezi pořadatelský tým.“ S organizací soutěže v Opavě jí totiž pomáhají hlavně studenti. Jsou to jak doktorandi, kteří už patří k týmu pořadatelů několik let, tak ti, kteří mají za sebou jen část bakalářského studia.
Matematický svátek se opět vydařil, ale přesto nebyli pořadatelé ušetřeni několika infarktových momentů. Nejprve se někteří soutěžící ztratili cestou do Opavy. Vše dobře dopadlo a začátek nakonec stihli. „Každý rok se něco přihodí. Dnes, asi patnáct minut po začátku soutěže, jsme dostali z Bratislavy požadavek, abychom se připojili na videokonferenci, kterou přenášela Slovenská televize. A my zrovna měli všechny dostupné počítače napojené na server soutěže,“ uzavírá Jana Kopfová.

Mezi juniory si v Opavě nejlépe vedli studenti Wichtlerova gymnázia v Ostravě-Porubě (na horním obrázku, ve složení Ondřej Divina (2), Vendula Teuchnerová (2), Jan Špaček (2), Pavel Gajdušek (1), Eliška Chrástecká (1), číslo je ročník), kteří získali 36 bodů. Výsledek je v celostátním měření znalostí postavil na výtečnou pátou příčku (celkem soutěžilo 74 týmů) a v mezinárodním česko-slovenském pak na sedmou (137 účastníků). Druzí v Opavě skončili šumperští gymnazisté z Masarykova náměstí (31 bodů) a třetí místo si vypočítali posluchači Slezského gymnázia v Opavě (30 bodů, Václav Borýsek (2), David Hřebíček (1), Daniel Kopf (1), Daniel Kunz (2), Matěj Mik (1). V celorepublikovém žebříčku jim tak patří 17. místo, v mezinárodním 27. místo. Úspěšně si vedli také žáci technicky orientované Střední průmyslové školy stavební (43. místo v republice), kteří za sebou nechali například i Mendelovo gymnázium (47. místo), ostravské Gymnázium Hladnov či celou řadu jiných humanitněji zaměřených gymnázií v republice.
Klání seniorů se stalo jasnou kořistí Gymnázia J. A. Komenského a JŠ s pr. státní zkoušky z Uherského Brodu (dolní obrázek, Michal Andrýsek (4), Michal Buráň (4), Petr Hloušek (4), Jakub Píška (2), Lukáš Velecký (4), kteří své soupeře přeskočili o celých pět bodů a zisk 35 bodů jim pak stačil i na páté místo v celé soutěži, které se zúčastnilo 81 družstev. Druzí se ziskem 30 bodů skončili zástupci Gymnázia Frýdlant nad Ostravicí a třetí (25 bodů) Gymnázium Šternberk. Opavští zástupci v této kategorii skončili až ve druhé polovině výsledkové listiny.

2013 04 Naboj vitezova juniori

 

2013 04 Naboj vitezova seniori

Kompletní výsledky soutěže a dalří informace o ní najdete na webu http://www.naboj.org/, fotoreportáž z akce najdete na facebooku Slezské univerzity v Opavě.

Soutěž Náboj vznikla v roce 1998 v Bratislavě, později se na jeden ročník připojila Žilina. V roce 2005 se přidala také Praha a soutěž se stala mezinárodním kláním. Od roku 2008 je pravidelným pořadatelským místem také Opava, a to zásluhou Matematického ústavu Slezské univerzity. Soutěž je vypsána ve dvou kategoriích – „junioři“, tedy studenti nejvýše druhého ročníku střední školy nebo odpovídajících ročníků gymnázií, a „senioři“, tedy týmy sestavené napříč všemi ročníky.

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015