Opava si připomněla své osvobození, univerzita u toho nechyběla

úterý 23. dubna 2013 11:49 Autor: Martin Kůs

2013 04 osvobozeni velkyOPAVA – Pietním aktem u Pomníku padlým na náměstí Osvoboditelů si 22. dubna občané města Opavy připomněli 68. výročí osvobození města sovětskou armádou a jejími spojenci. Za Slezskou univerzitu (SU) v Opavě položili na pietním místě květiny předseda Správní rady SU Ing. Zbyněk Stanjura, kvestor Ing. Jaroslav Kania a společně s nimi i ředitel Slezského zemského muzea Antonín Šimčík.
„Z města udělali němečtí okupanti jednu ze svých pevností, která byla za velkých lidských i materiálních ztrát nakonec pokořena,“ řekl ve svém projevu v úvodu primátor Opavy prof. PhDr. Zdeněk Jirásek, CSc., a zdůraznil, že právě proto si vojáků, kteří se o osvobození města zasloužili nebo dokonce za něj položili život, velmi vážíme a shromážděním jim vyjadřujeme svůj vděk. Na jeho slova následně navázal Generální konzul Ruské federace v Brně Andrej Jevgenjevič Šaraškin, který byl osobně přítomen a jenž Opavanům mimo jiné poděkoval právě za to, jak udržují a ctí památky na své osvoboditele.
Kromě zástupců města, Ruské federace a Slezské univerzity v Opavě položili k pomníku květiny také představitelé České obce legionářské, Armády ČR,  Českého svazu bojovníků za svobodu,  Matice slezské, Sdružení válečných veteránů a zástupci dalších organizací i široké veřejnosti.

Fotoreportáž z akce najdete na facebooku Slezské univerzity.

2013 04 osvobozeni stredni