Norbert Mika představil Opavanům své knižně vydané dějiny Ratiboře a jejího okolí

pondělí 6. května 2013 11:06 Autor: Martin Kůs

2013 05 MikaOPAVA – Klub Art opavského Obecního domu hostil 29. dubna zajímavého hosta. Byl jím Norbert Mika, polský historik, politik a pedagog, absolvent Slezské univerzity v Katovicích, kterou se Slezskou univerzitou v Opavě dlouhodobě váží velmi blízké vztahy. Opavanům přijel představit českou verzi své publikace nazvané Dějiny Ratibořska, věnované vývoji tohoto hornoslezského regionu.

Pojem Ratibořsko přitom chápe jako teritoriální jednotku střední velikosti. Rozsah území, na jehož historii se autor zaměřil, se tak v jednotlivých časových obdobích lišil, podle toho, jestli se právě jednalo o ratibořskou kastelánii, knížectví, okres nebo další územněsprávní celky.

2013 05 Dejiny RatiborskaProč se ovšem v Opavě zabývat historií území ležícího dnes v Polsku? Ratiboř s Opavou v minulosti mnohé spojovalo. Za vlády vévody Mikuláše II. se dokonce opavské a ratibořské knížectví spojila v personální unii. I když už za jeho potomků došlo k opětovnému rozdělení obou zemí, zůstávaly mezi nimi i nadále silné vazby, především v ekonomické rovině. I jedna z opavských bran se podle směru jí procházející komunikace jmenovala Ratibořská. Kontakty přerušené po slezských válkách mezi Marií Terezií a Fridrichem II. Velikým v posledních dvou desetiletích opět nabírají na intenzitě. Právě na společné historické momenty, ale nejen na ně, se ve své přednášce Norbert Mika zaměřil. Návštěvníky v neformální atmosféře provedl dějinami Ratiboře a jejího okolí od paleolitu až po obnovení ratibořského okresu v závěru 20. století. Výklad, konsekutivně tlumočený z polského do českého jazyka, doprovázela celá řada vyobrazení, z nichž řada byla poprvé publikována teprve nyní a která zachycují nenávratně ztracená místa a předměty.

Konec večera pak patřil autogramiádě spojené s rozdělením několika desítek výtisků publikace Dějiny Ratibořska mezi posluchače zdarma. Autogramiáda se zároveň proměnila v komornější pokračování závěrečné diskuze, kdy své otázky pokládali i ti, kteří se v zaplněném hledišti ostýchali.

Text: Hana Miketová, doktorandka ÚHV

Norbert Mika (* 25. května 1961 v Ratiboři) je polský historik a středoškolský pedagog, ředitel gymnázia v Ratiboři. Zabývá se především regionálními česko-polskými dějinami. Vystudoval Jagellonskou univerzitu v Krakově, kde v roce 1988 obhájil magisterskou práci Walka o spadek po Babenbergach w latach 1246-1278. Později také vystudoval Ekonomickou akademii v Katovicích. V roce 2006 získal titul doktora humanistických věd na Slezské univerzitě v Katovicích za práci Mieszko, książę raciborski, syn Władysława II Wygnańca. V roce 1999 se stal ředitelem Gymnázia Augustina Weltzela č. 3 v Ratiboři. V letech 2006–2010 působil jako předseda rady ratibořského okresu. Je autorem několika knih a velkého množství článků zabývajících se především historií Opavska a Ratibořska. Spolu se Šárkou Bělastovou je autorem učebnice regionálních dějin Wspólne raciborsko-opawskie dziedzictwo. Podręcznik do edukacji regionalnej - Společné ratibořsko-opavské dědictví. Příručka k regionální výuce. Za svoji práci získal Zlatý kříž zásluh prezidenta Polské republiky (1999) a Medaili komise národního školství (2001).

 

   
Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015